Baterie Powerwall a Tesla pomáhají africké ekonomice i provozu telekomunikačních sítí

Americká společnost Tesla se zapojila do podpory provozování sítí mobilních telefonů v Africe, kde často dochází k výpadkům dodávek elektřiny (tzv. blackoutům). Za tímto účelem Tesla dodala 520 jednotek baterií Powerwall do Zimbabwe, kde přispějí k větší stabilitě provozu mobilních sítí.

Tesla


Řešení proti blackoutu

Pro africkou zemi jako je Zimbabwe jsou mobilní sítě extrémně důležité, protože poskytují nejen telekomunikační spojení, ale také hrají důležitou roli v místní ekonomice. Na rozdíl od západního světa, kde převládají bankovní transakce, je většina finančních transakcí v Zimbabwe realizováno pomocí mobilních telekomunikačních sítí. 

Právě časté výpadky dodávek elektřiny, které chod mobilní sítě narušují, mají vliv i na chod místní ekonomiky. To byl důvod, proč se místní poskytovatel mobilních telekomunikací Econet Wireless rozhodl vyřešit problém s výpady dodávek elektřiny pomocí nasazení bateriových jednotek Tesla Powerwall.

Minulý rok se společnost Econet rozhodla zkušebně nainstalovat první bateriové jednotky  Powerwall pro poskytování záložní energie pro provoz jednu ze svých telekomunikačních věží. Záloha se společnosti osvědčila,  a proto se nyní bude instalovat dalších 520 Powerwallů na celkem 260 telekomunikačních uzlů. 

Další nové instalace

„Výkonem baterií Powerwall jsme byli během zkušební fáze ohromeni. Efektivně pomáhá zajišťovat požadavky na záložní napájení, nabízí 100% hloubku vybití a má široký rozsah provozních teplot. Nabízí také monitorování v reálném čase a pomůže zmírnit současné problémy s krádežemi, které se vyskytují u olověných baterií. Těšíme se na další spolupráci s Teslou v oblasti energetické bezpečnosti,“řekl Šéf Econetu Norman Moyo

Kvůli problémům s krádežemi olověných baterií v afrických zemích v současných uložištích společnost raději instaluje nová bateriová Li-Ion úložiště Tesla Powerwall do kovových bezpečnostních klecí.

Tesla již v minulosti dodávala své baterie do Afriky. Již v roce 2016 se nepřímo podílela na dodávkách solárních setů s úložným systémem startupem Off-Grid Electric. Jeho část totiž přejala při akvizici firmy SolarCity.