Analytici: V roce 2023 dosáhnou nové solární instalace více než 350 GW

Solární energetiku čeká v roce 2023 další boom. Podle tchajwanské analytické společnosti TrendForce se letos nově postaví na celém světě více než 350 GW fotovoltaických elektráren.

 

Zdroj: Solek

Co táhne další boom?

Celosvětové solární instalace mohou v roce 2023 dosáhnout 350,6 GW, tvrdí  to poradenská společnost TrendForce. Podle analytiků poptávka po nových solárních instalacích letos může vzrůst o více než 53,4 % oproti roku 2022.

V letech 2021-2022 došlo k narušení dodavatelském řetězců ve výrobě fotovoltaických výrobků v důsledku pandemie. To vyvolal růst cen fotovoltaických modulů, který způsobil zejména nedostatek polykřemíku.

Tyto faktory vedly ke zpoždění instalací fotovoltaických systémů v uplynulých dvou letech. V letošním roce se ceny v celém dodavatelském řetězci vrátily do obvyklých mezí díky výraznému nárůstu celkové výrobní kapacity polykřemíku.

Letos se očekává prudký růst fotovoltaiky ve světě. A to zejména kvůli nižším cenám modulů a odloženým projektům z let 2021 a 2022, které se nyní uvádějí do provozu.

Nový historický rekord

Největším fotovoltaickým trhem bude letos Čína se 148,9 GW, následovaná Spojenými státy se 40,5 GW, Indií se 17,2 GW, Brazílií se 14,2 GW, Německem s 11,8 GW, Španělskem s 11,4 GW a Japonskem s 8 GW.

Podle nových odhadů tchajwanské společnosti TrendForce by se letos na světě mohlo instalovat 350,6 GW fotovoltaických systémů, což představuje nový historický rekord.

Očekává se, že většina instalovaného výkonu bude letos připadat na asijsko-pacifický region s předpokládanou poptávkou kolem 202,5 GW. V čele tohoto růstu budou stát Čína, Malajsie a Filipíny.

Renesance fotovoltaiky v Evropě

V Evropě se předpokládá až 70 GW nového instalovaného výkonu ve fotovoltaice. K hlavním trhům v Evropě budou patřit Německo, Španělsko a Nizozemsko.

Vlády mnoha evropských zemí poskytují na podporu nových fotovoltaických systémů dotace a daňové úlevy, aby vyřešily problém trvale vysokých cen elektřiny. Tyto pobídky spolu s klesajícími cenami fotovoltaických modulů budou v letošním roce hnací silou růstu instalací v celém regionu.

EU navíc uvolnila předpisy, jenž se  týkají  povolení a byrokratických překážek nezbytných pro instalace nových fotovoltaických projektů. Snížení regulačních překážek bude rovněž synergicky působit spolu s poklesem cen modulů na urychlení rozvoje nových solárních instalací napříč celou Evropou.