Aktuálně: Budou kvůli změnám v dotacích pro soláry „padat hlavy“?

Již v průběhu tohoto týdne stát oznámí změny v podpoře pro nové fotovoltaické elektrárny (FVE) z programu Nová zelená úsporám. Důvodem jsou  rychle ubývající zdroje a také spekulace „některých méně seriózních firem“, které se snaží situaci zneužít ve „svůj prospěch“. Co lze očekávat?

Zdroj: Wikipedia

Nesolidní solárníci

O změnách v dotacích se v médiích šíří spekulace již několik týdnů. Na této situaci parazituje několik firem z oboru, které straší potenciální zákazníky „neověřenými spekulacemi a fámami“ s cílem získat nové zakázky pod rouškou hrozby z konce dotací.

Situace se stala velmi schizofrenní. Chování některých „nesolidních solárníků“ kritizoval nedávno minstr životního prostředí Petr Hladík. Podobný, ale mnohem ostřejší názor na tyto „solární parizity“ tlumočil včera na síti Twitter Aleš Hradecký, šéf Cechu Akumulace a Fotovoltaiky (CAFT) těmito slovy:

„V představenstvu CAFT intenzivně řešíme neetické chování některých firem. Kvůli změnám NZU totiž dochází mj k vyvíjení tlaku na klienty a vyhrožování ztrátou či snížením dotace o spekulativní částky. Jde o jednoznačně nepřípustné chování, které poškozuje všechny poctivé firmy,varuje Hradecký.

Podle Hradeckého budou brzy následovat ze strany vedení CAFT další kroky, které zřejmě hodně zkomplikují život některým „solárním parazitům“. Vyloučit nelze ani to, že budou „padat hlavy“ v podobě vyloučení z CAFT.

Nesolidní jednání „solárních parazitů“ hodně namíchlo ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). Ten údajně na jednání minulý týden vyzval oborové organizace, aby tvrdě zasáhly a takového členy vyloučily ze svých řad.

Konečný verdikt

Ze stávajících finančních zdrojů (emisní povolenky) zbývá na podporu FVE v rámci programu Nová Zelená Úsporám (NZÚ) posledních pár set milionů korun. Kvůli nadměrném zájmu se tyto zdroje zřejmě brzy vyčerpají. Na druhou stranu od března 2024 se mají nové soláry dotovat z Modernizačního fondu.

Již tento týden oznámí resort životního prostředí změny v nastavení NZÚ. Veřejnost se s nimi seznámí v průběhu tohoto týdne. Informoval o tom včera deník Hospodářské noviny (HN).

„Spolu s odbornou veřejností pracujeme na přípravě aktualizovaných podmínek podpory domácích fotovoltaických elektráren, reflektujících vývoj cen fotovoltaiky v Česku,“ řekl Ondřej Charvát z tiskového odboru ministerstva.

Dobře informovaný zdroj z ministerstva nás informoval (pod podmínkou zachování anonymity), že se nechystá žádné zásadní osekání dotací na fotovoltaiku.  Na tohle téma jednaly minulý týden oborové asociace s vedením MŽP i Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který dotace z NZÚ administruje.

Změny v dotacích zohlední prudký pokles cen solárních panelů v loňském roce. Navíc, i sazby DPH na nové FVE se snížily na počátku letošního roku. Rozhodnutí SFŽP tento vývoj zohlední v novém nastavení dotací pro soláry z NZÚ.

Je žádoucí, aby se změny v dotacích komunikovaly brzy, aby tak nedošlo k dalším deformacím trhu. Také to bude znamenat konec nekalému chování ze strany „solárních parazitů“.