500 GW: Čína ujíždí světu ve fotovoltaice

Od roku 2014 je Čína největším světovým fotovoltaickým trhem světa. Jen v roce 2023 se zvýší instalovaný výkon fotovoltaických elektráren o 120-140 GW. V současnosti má Čína víc nainstalované fotovoltaiky (500 GW) než zbytek světa dohromady.

Prudký růst trhu

Podle Čínské fotovoltaické asociace (CPIA) se letos instalovaný výkon fotovoltaických elektráren zvýší na 120 GW-140 GW v roce 2023. Čína se tak podílí téměř 50 % na globálním fotovoltaickém trhu, který má letos růst až o 350 GW.

Nejen solární energetika, ale i celková kapacita obnovitelných zdrojů energie v Číně roste rychlým tempem. Analytici očekávají, že země do konce roku 2025 více než zdvojnásobí výkon svých větrných a solárních elektráren.

Zvyšující se náskok Číny před zbytkem světa v krátkodobém horizontu dále upevňuje její pozici globálního lídra v oblasti zelené energie. Čína také dominuje světu i ve výrobě komponentů pro solární a větrné elektrárny.

Úspěch díky vládní podpoře

V současnosti je v Číně instalováno více solárních panelů (500 GW) než ve zbytku světa dohromady. Jen v letošní roce Čína navýší instalovanou fotovoltaickou kapacitu až o neuvěřitelných 140 GW. Do konce roku 2025 hodlá Čína zvýšit celkovou instalovanou kapacitu ve fotovoltaice o 85 procent.

Analytici očekávají, že výroba solární energie se brzy stane nákladově nejefektivnější formou výroby elektřiny a do konce letošního roku se stane největším nefosilním zdrojem energie v zemi.

Současný boom fotovoltaiky v Číně důsledkem starších plánů i současných podpůrných programů. V poslední dekádě se Čína stala předním světovým dodavatelem solárních panelů, střídačů a baterií, což snížilo náklady v celém dodavatelském řetězci. Díky tomu se solární instalace nejen v Číně staly ekonomicky konkurenceschopnými i bez dotací.

Na prudkém rozvoji fotovoltaiky v Číně mají velký podíl státní subvence a regulace. Čínský národní úřad pro energetiku navrhl v roce 2021 pokrýt solárními panely 50 procent střešních ploch veřejných a vládních budov, 40 procent škol, nemocnic a dalších veřejných budov, 30 procent průmyslových a obchodních prostor a 20 procent venkovských domácností. Podobná strategie z minulého roku přináší závazek do roku 2025 zajistit minimálně padesátiprocentní pokrytí nových veřejných budov, továren a průmyslových parků solárními panely.