47 miliard USD: Google utratí rekordní částku za nákup zelené energie

Americký internetový gigant Google minulý týden oznámil záměr utratit více než dvě miliardy USD (46,9 miliardy Kč) za podporu nových projektů elektřiny z obnovitelných zdrojů v USA, Jižní Americe a Evropě. Díky prudkému poklesu cen na výrobu solární energie Google bude většinu svých investic směřovat do nových fotovoltaických elektráren (FVE) a větrných elektráren (VTE).

Google


18 nových dohod na nákup solární energie

V souvislosti se svou novou „zelenou strategii“ Google oogle podepsal celkem 18 dohod o dlouhodobém nákupu elektřiny z projektů obnovitelných zdrojů, které ještě nejsou postavené. Deset z těchto dohod se týká Evropy.

Google postaví 793 MW z celkového výkonu ve výši 1,6 GW v Evropě. Do nového solárního portfolia Googlu připadne brzy například 160MW fotovoltaická elektrárna v Dánsku. I když v Dánsku až tak moc slunce nesvítí jako na jihu Evropy, investice do fotovoltaiky Googlu dávají smysl kvůli až 80% poklesu cen solární energie během posledních 10 let.

Po dokončení nového investičního plánu se celková instalovaná kapacitu Googlu v roce 2022 navýší na 5,4 GW.

Nová datová centra v Evropě

Google chce v příštích dvou letech investovat 3 miliardy eur (v přepočtu 78 miliard korun) do rozšíření svých evropských datových center. Plány zahrnují například investici ve výši 600 milionů eur do finského datového centra Hamina, čímž celkové investice do objektu vzrostou na dvě miliardy. Tato čísla uvedl na společné tiskové konferenci finský předseda vlády Antti Rinne s konstatováním, že se jedná o „fantastické zprávy pro Finsko“.

Další evropská datacentra Googlu se nacházejí v Nizozemsku, Irsku a Belgii. Jsou důležitou součástí cloud computingu, kde ukládání a zpracování dat probíhá přes internet. Obvykle vyžadují obrovské množství energie, proto Google nezapomněl zmínit svůj závazek minimalizovat jejich dopad na životní prostředí.

Záměrem Googlu je pohánět svá datdacentra zelenou energií. Proto společnost počítá s investicí ve výši miliardy eur do energetické infrastruktury. Ta bude čítat mořskou větrnou elektrárnu v Belgii, pět solárních farem v Dánsku, dva projekty využívající větrnou energii ve Švédsku a dvě větrné farmy ve Finsku.