Co mají společného „odstřelený komín“ a největší FVE v Česku o výkonu až 400 MWp?

ČEZ se mění. V pátek 23. června ČEZ odstartoval novou kapitolu rozvoje, kde bude hrát prim fotovoltaika. V tento den ukončil svou životní pouť 200 metrů vysoký železobetonový komín bývalé Elektrárny Prunéřov I, kterou provozovala dlouhých 53 let společnost ČEZ. V budoucnosti se tato lokalita na severu Čech promění na významnou základnu moderní energetiky, kde ČEZ postaví obří fotovoltaickou elektrárnu a bateriová úložiště.

Zdroj: ČEZ

Konec fosilní etapy

„Odstřelením komína v Prunéřově jsme dnes z hlediska života elektrárny ukončili jednu zásadní etapu rozvoje naší společnosti. Na tomto místě jsme ukončili emisně náročnou výrobu tepla a elektřiny, kterou brzy nahradíme obnovitelnými zdroji,“ řekl Daniel Beneš, CEO  a předseda představenstva společnosti ČEZ.

V současnosti ČEZ zvažuje, že prostor bývalé elektrárny najde využítí pro výrobu součástí bateriového řetězce, fotovoltaickou elektrárnu nebo umístění velkých zásobníků horké vody.

„Věříme větrné a solární energii a energii z jádra. Do roku 2040 chceme dosáhnout plné klimatické neutrality, a to se v krajině komínů nedá,“ dodal Beneš.

Největší solární elektrárna v Česku

Minulý týden vedení ČEZu oznámilo v médiích, že v lokalitě Tušimice-Prunéřov v Ústeckém kraji plánuje postavit velký solární projekt, jehož součástí by měla být i největší fotovoltaická elektrárna v Česku. Měla by mít instalovaný výkon až 87,65 megawattu (MW), což je více než dvojnásobek současné největší solární elektrárny v ČR.

Největší solární elektrárna o výkonu 87,65 MWp nebude jediná, kterou hodlá ČEZ postavit rekultivované ploše po těžbě hnědého uhlí v okolí Tušimic. V následujících letech má ČEZ v lokalitě Tušimice-Prunéřov na brownfieldech a výsypkách vyprojektování obří solární projekty.  

„Obecně lze říci, že v lokalitě Tušimice-Prunéřov rozvíjíme projekty FVE s kapacitou cca 400 MW. V současné chvíli jednáme o změně územního plánu a aktualizaci Zásad územního rozvoje,“ uvedla v dubnu mluvčí ČEZ Barbora Peterová.

Na výstavbu obřích fotovoltaických elektráren na Chomutovsku již ČEZ získal dotace z programu RES+ z Modernizačního fondu. V první vlně tohoto dotačního programu ČEZ obdržel dotace  přes 263 milionů korun na projekt FVE Odkaliště, v druhé vlně uspěl s projekty FVE Prunéřov I (1,04 miliardy korun), FVE Tušimice II (dotace 542,5 milionu korun), FVE Vysočany – Plató (493 milionů korun).

Ambice ČEZ v solární energetice nejsou vůbec malé. Do roku 2025 hodlá ČEZ navýšit výkon svých solárů o 1500 MWp a do roku 2030 až o 6000 MWp.