40 GW: V Evropě se kumuluje nevídané množství neprodaných solárních panelů

Analytická společnost Rystad Energy ve své nedávné analýze uvádí, že v Evropě je nyní uskladněno obrovské množství solárních panelů o objemu až 40 GW. Jejich hodnota ve finančním vyjádření dosahuje cca 7 miliard eur (165 miliard Kč).

Zdroj: Rystad Energy

Rekordní importy

V roce 2022 a v první polovině roku 2023 evropští distributoři pokračovali v nákupu solárních modulů z Číny. Jejich tempo se prudce zvýšilo v letošním roce.

Podle analytiků společnosti Rystad Energy se nyní v evropských nachází přibližně 40 GW solárních panelů vyrobených v Číně. To je stejné množství jako velikost evropského fotovoltaického trhu v roce 2022.

Navíc, objemy dovážených panelů do Evropy stále rostou v letošním roce. Celkově se má do konce roku 2023 zvýšit objem dovezených panelů z Číny do Evropy až na 100 GWdc podle predikce společnosti Rystad Energy.

Dovoz čínských panelů se koncentruje na hlavní evropské fotovoltaické trhy, kam patří Nizozemsko, Španělsko, Německo, Polsko, Francie, Řecko, Itálie a Spojené království. Jednoznačným lídrem v dovozu čínských produktů v roce 2022 bylo Nizozemsko, které samo přivezlo téměř 45 gigawattů fotovoltaických panelů.

Některé evropské země jako Španělsko, Německo či Francie vloni dovezlo výrazně více panelů z Číny, než činily samotné instalace na těchto trzích.

Pokles cen

Kumulace zásob čínských panelů v Evropě má velkou souvislost poklesem jejich velkoobchodních cen. Za poslední rok velkoobchodní ceny panelů podle indexu pvXchange poklesly o více než 30 %.

Naposledy k tak prudkému poklesu velkoobchodních cen panelů došlo v roce 2018.

„Dosud nejnižší úroveň cen solárních modulů byla zaznamenána ve třetím čtvrtletí roku 2020, avšak v tomto čtvrtletí bude pravděpodobně vyrovnána. Také ceny střídačů a bateriových úložišť na evropském trhu mají v současnosti klesající tendenci,“ komentují analytici pvXchange aktuální situaci na trhu.

Další turbulence na trhu?

Navzdory rekordní kumulaci zásob panelů v roce 2022 v současnosti pokračují masívní dovozy panelů z Číny do Evropy. Díky prudkému poklesu cen energie však fotovoltaický trh v Evropě zaznamenává útlum poptávky na některých trzích po nových solárních instalacích. Toto vše podle analytiků Rystad Energy nevyhnutelně vede k nadměrným zásobám panelů v Evropě.

Nedostatek panelů již (na rozdíl od roku 2021 a počátku roku 2022) nelimituje boom fotovoltaiky na rostoucích trzích v Německu, Polsku či také v České republice. Velkou výzvou pro trh je však tzv. „úzké hrdlo“ v podobě nedostatku pracovních sil či zpoždění dodávek některých kritických materiálů.

Tato situace bude podle agentury Rystad Energy s největší pravděpodobností přetrvávat až do roku 2025. Každopádně nadměrné zásoby panelů na „starém kontinentu“ znamenají, že jejich ceny nezaznamenají žádný významný nárůst.