1,7 bilionu korun: Indický miliardář chystá astronomické investice do zelené energie

Nejbohatší člověk v Asii, kterým je indický podnikatel Mukeš Ambani a majitel společnosti Reliance Industries, oznámil, že hodlá investovat astronomickou částku ve výši 1,7 bilionu korun do zelené energetiky. Překoná tak mnohem známější americké miliardáře jako je Jeff Bezos, Elon Musk, Bernard Arnault nebo Bill Gates, kteří také podporují investice do zelených projektů.

Zdroj: Amper Meteo

Masívní investice

Miliardář Mukeš Ambani je čtyřiašedesátiletý rodák z jemenského města Aden, podle žebříčku magazínu Forbes desátá nejbohatší osoba na světě. Majetkově ovládá konglomerát společností Reliance Industries, který se zaměřuje na provoz indických telekomunikačních sítí a zároveň je největší indickou společností zpracovávající ropu a zemní plyn.

Nyní Mukeš Ambani, mimo jiné nejbohatší muž v celé Asii, investuje v západoindickém státě Gudžarát šest bilionů rupií do projektů v oblasti zelené energie a ochrany životního prostředí.

Většina ze zmíněných peněz miliardář směřuje do nové solární elektrárny s akumulací na bázi vodíku. Jeho společnost Reliance Industries chce tuto rozsáhlou investici uskutečnit v průběhu deseti až patnácti let.

Milion nových pracovních míst

Pro stavbu elektrárny o výkonu až 100 gigawattů už společnost Reliance Industries začala hledat pozemky a slibuje, že tímto krokem vytvoří až milion nových pracovních míst. Ochranu planety podporuje masivními částkami například i Bill Gates.

Firma také plánuje postavit nové výrobní centrum, jež se zaměří na výrobu solárních panelů, technologie palivových článků a další obnovitelné zdroje energie. Iniciativa vychází z vize indického premiéra Naréndry Módího. Plán společnosti na vytvoření jednoho milionu pracovních míst zahrnuje přímá i nepřímá místa.

Obnovitelné zdroje energie začínají mít v Indii čím dál větší roli. V loňském roce se předpokládalo, že se počet nových instalací těchto projektů ve srovnání s roky 2015 až 2020 v celé zemi zdvojnásobí. Trend navíc přichází v době, která je pro budoucnost Indie zásadní.