1,2 miliardy: V Brně začíná výstavba velké městské komunitní solární elektrárny

Brno plánuje, že do pěti let umístí na stovky střech solární panely v hodnotě za 1,2 miliardy korun. Město tím chce snížit emise oxidu uhličitého (CO2) a ušetřit za energie. Kvůli tomu vznikne dceřiná společnost městské firmy Sako Brno, která ponese název Sako Brno Solar.

Zdroj: ČEZ

Start v lednu

Pokud akciovou společnost schválí zastupitelé na prosincovém zasedání, vznikne k 1. lednu příštího roku. Měla by čtyři členy představenstva pro zástupce současné koalice na magistrátu a pět zástupců v dozorčí radě, kde by bylo jedno místo i pro opozici, uvedl Petr Hladík, první náměstek primátorky města Brna, místopředseda KDU-ČSL pro životní prostředí. Nová městská společnost se bude starat o projekty, instalace a provoz solárních elektráren na budovách města.

Panely by se měly nejprve objevovat na městských organizacích jako domovy seniorů, polikliniky, bytové domy a později třeba i školy, časem by je mohli využít i vlastníci bytových domů. K tomu je ale potřeba úprava zákona a zavedení principu komunitní energetiky, aby se snížily distribuční poplatky za energii. Předseda představenstva Sako Brno Filip Leder (KDU-ČSL) uvedl, zatím nelze uvést výše úspor, protože ceny energií se stále zvyšují.

Panely by ale po dobu živnosti zhruba 30 let garantovaly stejnou cenu, takže se předpokládají pro město úspory v milionech a u jednotlivých občanů nejméně ve stokorunách.

Projekt za více než 1,2 miliardy

Odhadované náklady 1,2 miliardy na položení panelů na střechy pokryje podle Hladíka částečně dotace od státu, úvěr firmy, ale částečně se budou moct podílet i občané, kteří si budou moct koupit část akcií.

„Do jisté míry jsme se nechali inspirovat v zahraničí a do budoucna bychom chtěli zavést prodej solárních cihliček popřípadě akcií s možností zapojení všech Brňaňů,“ řekl Leder. Hladík dodal, že to nebude pro velké firmy, ale pro občany, jejichž nákup by měl být omezený.

Ve středu začne instalace prvních panelů na bytových domech města ve Vojtově ulici. Následovat by měla střecha domova s pečovatelskou službou v Horově ulici. Součástí projektu je výstavba elektrodového kotle v kombinaci s akumulátory tepla v areálu SAKO Brno.

Obří elektrárna

První fotovoltaické panely jsme dnes umístili na bytové domy na ulici Vojtova. Do konce roku stihneme pokrýt fotovoltaickými panely ještě Dům s pečovatelskou službou na ulici Horova, uvedl Hladík na svém LinkedIN profilu.

Během následujících pěti let hodlá město takto osadit 500 střech celkovým instalovaným výkonem 40 MWp. Výrobní zdroje budou spojené do agregačního bloku, který bude vstupovat do distribuční soustavy jako jedna velká elektrárna. Většina vyrobené energie se ale spotřebuje přímo v místě. Přetoky budou dodané do sítě a město s nimi bude obchodovat.

„Až se podaří legislativně ukotvit principy komunitní energetiky, budeme moci elektrárnu rozšířit i mimo městské budovy a smysluplně a výhodně vyrobenou elektřinu nakupovat, prodávat nebo sdílet,“ uzavřel Hladík.