Zvoní evropskému solárnímu průmyslu umíráček?

Během posledních měsíců se kvůli turbulencím na trhu dostalo do potíží hned několik evropských výrobců solárních panelů.  Situace se nyní dále vyhrocuje s tím, že se do vážných finančních potíží dostávají nově německé společnosti Solarwatt a  Heckert Solar. Osud evropského solárního průmyslu se zdá být zpečetěn.

Zdroj: Suntech

Vlna insolvencí

Na počátku letošního roku společnosti jako Energetica, Exasun, Meyer Burger, REC Solar Norway, nebo Norwegian Crystals uzavřely výrobu nebo oznámily, že tak hodlají v blízké době učinit. Důvodem je obtížná situace na trhu v Evropě, kde se ve druhém pololetí 2023 začaly hromadit obrovské zásoby čínských solárních panelů, které se prodávaly za ceny často pod výrobní náklady. Některé z těchto společnosi později oznámily insolvenci.

V posledních týdnech se do potíží dostávajíh i němečtí výrobci. Po 30 letech končí výroba panelů ve společnosti Solarwatt, která sídlí v Drážďanech. Od konce srpna se její výrobní linky na čas zastaví. Ohroženo je tak 190 pracovních míst.

„Za současných okolností je provozování výroby zde v Německu ekonomicky mimořádně náročné a nemůžeme to ospravedlnit,“ vysvětlil rozhodnutí generální ředitel společnosti Solarwatt Detlef Neuhaus v rozhovoru pro deník Handelsblatt.

Německý solární průmysl žádal o pomoc již několik měsíců. Protože se však spolková vláda nedokázala dohodnout, byla legislativní iniciativa kolem „Solárního balíčku I“ na konci dubna ve Spolkovém sněmu schválena bez jakékoliv podpory pro německé výrobce.

Krize evropského průmyslu

Již na počátku letošního roku požádala Evropská rada pro výrobu solárních panelů (ESMC) o pomoc Evropskou komisi, aby urychleně přijala řadu mimořádných opatření na ochranu evropských výrobců před tvrdou konkurenci z Číny. V poslední době došlo k „zaplavení“ evropského trhu levnými čínskými panely, což vedlo k řadě bankrotů či insolvencí evropských výrobců.

Přestože poptávka po solárních modulech je rekordní, evropský fotovoltaický průmysl je v krizi. Již před několika měsíci průmysl varoval před důsledky rychle rostoucího počtu levných modulů z Číny, které se dostávají na evropský trh.

Trh solárních panelů v Evropě je v chaosu. Důvodem je skutečnost, že velké trhy jako Indie a USA omezují cly dovoz levných čínských panelů. Většina čínské produkce tak míří na evropský trh, kde je podle některých expertů  prodávána za dumpingové ceny (tj. extrémně nízké ceny).

V krizi se nyní nachází i největší výrobcem solárních panelů v Evropě, kterým  byla donedávna švýcarská společnost Meyer Burger. Ta se však kvůli složité situaci na trhu koncem března ukončila výrobu panelů v německém městě Freibergu.  Místo toho se Meyer Burger rozhodl výrobu panelů přesunout do USA, kde firma získala daňové pobídky.

Čtyři roky poté, co evropský solární průmysl vyhlásil svůj velký návrat, se zdá, že mu „zvoní umíráček“. Návrat na výsluní zřejmě není možný bez politické podpory. Ze strany Bruselu a evropských vlád. Bohužel i německá vláda dala jasně najevo, že žádná další podpora německému solárnímu průmyslu nebude.