Ztrojnásobení kapacity obnovitelných zdrojů do roku 2030 je dosažitelné
Boom OZE a modernizace elektrických sítí
Téměř 200 zemí se na loňském klimatickém summitu COP 28 v Dubaji dohodlo na dosažení nulových čistých emisí v energetice do roku 2050 a zavázalo se ztrojnásobit kapacitu obnovitelných zdrojů energie, jako je větrná a solární. Větší kapacita obnovitelných zdrojů ale sama o sobě nesníží spotřebu fosilních paliv a náklady pro spotřebitele, uvedla agentura.
Pro plné využití výhod ze splnění cíle však státy musejí společně usilovat do roku 2030 rovněž o vybudování a modernizaci 25 milionů kilometrů elektrických sítí. Svět bude také potřebovat kapacitu pro skladování energie v objemu 1500 gigawattů (GW). Z toho 1200 GW musí pocházet z bateriových úložišť, což je patnáctinásobný nárůst proti dnešní úrovni.
Větší politická priorita
Země se také na summitu zavázaly zdvojnásobit opatření v oblasti energetické účinnosti, která by pomohla omezit spotřebu energie. Tento cíl ale bude vyžadovat, aby vlády učinily z účinnosti větší politickou prioritu.
Emise z globálního energetického sektoru byly loni rekordní. Ztrojnásobení kapacity obnovitelných zdrojů energie a zdvojnásobení opatření v oblasti energetické účinnosti s cílem snížit spotřebu energie by mohly do konce desetiletí snížit celosvětové emise skleníkových plynů o deset miliard tun ve srovnání s tím, co se jinak očekává, uvádí zpráva.