Aktuálně: TOP panely pro střešní fotovoltaické elektrárny v květnu 2023

Přinášíme aktuální přehled nejúčinnějších komerčně vyráběných fotovoltaických panelů, které jsou dostupné na trhu v roce 2023.  Zároveň přinášíme přehled posledních trendů ve fotovoltaických technologiích, které doporučujeme zohlednit při výběru panelů pro fotovoltaické elektrárny.

 

TOP 3 panely na trhu

V květnu 2023 vévodí žebříčku nejlepších fotovoltaických panelů, který zpracovává společnost Taiyang News, výrobci Aiko, LONGi a Maxeon (bývalý SunPower). Nejúčinnější komerčně dostupný solární panel vyrábí společnost Aiko pod značkou ABC White hole. Firma používá proprietární ABC technologii solárních článků se zadními kontakty a účinností až 23,6 %.

Na druhém místě žebříčku jsou panely společnosti LONGi řady Hi-MO 6. LONGI používá proprietární HPBC technologii solárních článků s účinností na úrovni panelů ve výši účinností až 23,2 %. LONGi jako největší světový výrobce panelů nabízí své produkty za mimořádně výhodnou cenu v poměru za výkon oproti společnosti Maxeon (viz níže).

Na třetím místě žebříčku TOP panelů se umístila společnost Maxeon, která se vyčlenila z mateřské společnosti SunPower. Maxeon používá IBC technologie článků se zadními kontakty, které dosahují účinnosti ve výši 22,8 %. V minulosti byla společnost Maxeon/SunPower dlouhodobým lídrem v účinnosti solárních panelů.

Zdroj: GoodWe

Co spojuje nejkvalitnější panely?

Drtivá většina předních výrobců panelů nyní využívá solární články, které jsou vyráběny pomocí waferů, tj.  křemíkových destiček typu N. Společným jmenovatelem panelů s nejvyšší účinnosti jsou články s topologií: HPBC, IBC, TOPCon a HJT. Jedinou výjimkou je společnost Aiko, kde je rekordní účinnosti 23,6 % dosaženo díky proprietární (zatím neupřesněné) technologii ABC.

Účinnost a výstupní výkon jsou dvě klíčové charakteristiky při výběru solárního panelu. Ačkoli existuje několik způsobů, jak zvýšit výkon panelu, jako je použití větších rozměrů článků nebo integrace více článků do panelů. Ale  je to právě účinnost, která skutečně vypovídá o schopnosti solárního záření přeměnit sluneční světlo na plochu na energii.

O vysoké aktivitě výrobců při zavádění nových technologií článků a panelů svědčí skutečnost, že oproti předchozímu žebříčku sestavenému na konci prosince 2021 se nyní (tj. v polovině února 2022) v první dvacítce nejúčinnějších panelů objevilo 6 nových modelů.

Garance jako důležitý faktor pro výběr panelů

Díky neustálým inovacím a vývoji nových technologií dochází k poklesu degradace výkonu solárních panelů. Solární panely proto v současnosti vyrábějí více energie,  ale mají také výrazně lepší garance než v minulosti.

V současnosti jsou u panelů standardem produktové garance 10-12 let, a do budoucna to bude 15 a více let. V případě výkonových garancí lze počítat s růstem ze současných 25 let na 30-35 let, jak ukazuje níže uvedený obrázek.

Obrázek: Vývoj garancí a degradace křemíkových panelů (Zdroj: ITRPV)

Proč tradičním technologiím panelů „zvoní umíráček“?

Ještě v roce 2022 byla dominantní technologie panelů PERC, ale podíl nové generace panelů s články typu-N vzrostl na 15% celosvětového trhu. V následujících letech však trhu budou dominovat panelů s články typu-N, což popisuje níže uvedený obrázek

 

Obrázek: Očekávaný vývoj a tržní podíl waferů pro výrobu solárních článků (Zdroj: ITRPV)

Fovoltaické panely s články typu-N vyrobenými technologií TOPCon jsou účinnější než panely s články PERC, které v posledních letech dominovaly na světovém fotovoltaickém trhu. Mezi výhody, které nová technologie článků TOPCon nabízí patří vyšší účinnost při přeměně solární energie na elektřinu, která na úrovni článků již přesahuje 25 procent.

Navíc, vyšší účinnost článků TOPCon je také spojená s nižší degradací v důsledku slabšího působení tzv. LiD efektu (méně než 0,5 procenta) nebo způsobená nižším teplotním koeficientem (cca 0,3%/°C),  což znamená vyšší výtěžnost vyrobené elektřiny v případě vyšší teploty panelů, než je tomu je tomu u článků typu PERC.

Protože technologie TOPCon teprve postupně vstupuje na trh s tím, že výrobci jí přizpůsobují první výrobní linky, články a panely na bázi TOPCon byly ještě nedávno výrazně dražší než fotovoltaické technologie PERC, které jsou v současnosti běžně používané ve fotovoltaickém průmyslu. To se však v poslední době začíná měnit.

Cenový rozdíl mezi v současnosti dominantní technologií panelů typu PERC  a technologie TOPCon se neustále stále snižuje. Na konci roku 2022 podle studie ITRPV činil pouhý 1 eurocent/Wp, což je zanedbatelná částka.

Největší světový výrobce panelů JinkoSolar letos v květnu dodal na trh více než 50% TOPCon panelů a do konce roku 2023 hodlá zcela ukončit výrobu PERC panelů. Další přední výrobci tento trend následují a investují nyní výhradně do nových linek na výrobu TOPCon panelů.