Aktuálně: TOP 25 panelů pro střešní fotovoltaické elektrárny v srpnu 2022
Nový trend
Účinnost a výstupní výkon jsou dvě klíčové charakteristiky při výběru solárního panelu. Ačkoli existuje několik způsobů, jak zvýšit výkon panelu, jako je použití větších rozměrů článků nebo integrace více článků do panelů. Ale je to právě účinnost, která skutečně vypovídá o schopnosti solárního záření přeměnit sluneční světlo na plochu na energii.
Nejúčinnější komerčně dostupné panely na trhu jsou uvedeny na výše uvedeném seznamu, který nedávno aktualizovali analytici společnosti Taiyang News. Špičkové panely mají jeden společný parametr- jsou vyráběny pomocí křemíkových destiček typu N a obsahují články typu IBC, HJT a TOPCon.
O vysoké aktivitě výrobců při zavádění nových technologií článků a panelů svědčí skutečnost, že oproti předchozímu žebříčku sestavenému na konci prosince 2021 se nyní (tj. v polovině února 2022) v první dvacítce nejúčinnějších panelů objevilo 6 nových modelů.
Jednička v účinnosti a zárukách
Vedoucí pozici si udržela společnost Maxeon (nástupce značky SunPower) se svým panelem na trhu prodávaným pod značkou Maxeon 3, který má nejvyšší účinnost ve výši 22,70 %. Tento panel obsahuje články typu IBC na křemíkových destičkách (tj. wafer) typu N.
V tomto modulu byl použit relativně malý počet 115 půlených článků (half-cell), které se podle současných standardů fotovoltaického průmyslu vyznačují také malou délkou článků (125 mm). Výkon panelu Maxeon je tedy 430 W, což může být překvapením s ohledem na skutečnost, že na trhu již existují panely s výkonem vyšším o více než 200 W, ale s menší účinností.
Na počátku února 2022 společnost Maxeon představila nejdelší produktovou záruku na trhu na své panely, která dosahuje až 40 let. Výrobce také poskytuje až 40-letou výkonovou garanci. Maxeon garantuje 98 % původního výkonu v prvním roce používání. V následujících letech nesmí maximální roční snížení účinnosti překročit 0,25 %. To znamená, že po 40 letech bude jmenovitý výkon modulu Maxeon minimálně 88,3 %.
Další špičkové panely
Druhý v žebříčku TOP 20 panelů nejvyšší účinnosti je panel společnosti Jolywood o výkonu 700 W a účinností 22,53 %. Tento panel je osazen 132 články, které se vyrábějí v největší velikosti křemíkových destiček o rozměru 210 mm.
Panel od Jolywood obsahuje půlené články typu TOPCon s využitím křemíkových destiček typu N. Panel je k dispozici v oboustranné verzi článků (bifaciální) a je také vybaven technologií MultiBusBar (MBB nebo-li několika sběrnicemi).
Třetí na seznamu je 405 W fotovoltaický panel korejského výrobce LG – model NeON R, jehož účinnost dosahuje 22,3 %. Tento modul je založen na 60 nedělených článcích (full-cell), což je v seznamu nejúčinnějších panelů jediná výjimka. Články v modulu LG jsou vyrobeny pomocí technologií IBC (tj. integrované zadní kontakty).
Čtvrtým panelům s nejvyšší účinnosti 22,26 % je model Tiger Neo od společnosti JinkoSolar. Jeho výkon dosahuje až 575 W. Tento panel je vyroben ze 144 půlených článků typu TOPcon, pro které byly rovněž použity křemíkové destičky typu N.
Na pátém místě je první panel, který využívá články typu HJT, které obsahují několik přechodových vrstev. Jedná se o panel od společnosti REC – model Aplha s výkonem 410 W a účinností 22,2 %. V tomto panelů bylo použito 132 půlených článků o délce strany 161 mm.
Nástup nových technologií?
V současné době je k dispozici na trhu několik řad panelů s účinností cca 21 % s topologií článků PERC.
Pro špičkové panely s účinností nad 21,5 % je klíčová nový technologie článků typu-N. Jak ukazuje výše uvedená tabulka, právě technologie PERC článků v současnosti není schopna dosahovat účinnost přes 21,6 %.
Většina špičkových panelů s účinností nad 21,6 % využívá s vysokou účinností, ke kterým patří IBC, TOPCon nebo HJT. Technologie PERC panelů v současnosti dominuje trhu, ale je otázkou času, kdy většina výrobců přejde na N-typy článků, který nabízejí vyšší účinnost než PERC. Tento trend potvrzuje i studie výrobců FV technologií ITRPV na níže uvedeném obrázku z listopadu 2021: