Živý přenos: Poslanci Hospodářského výboru PSP dnes projednají překompenzaci POZE

Dnes dopoledne budou poslanci dolní komory Parlamentu znovu projednávat novelu zákona o podporovaných zdrojích (NZPOZE). Jednání Hospodářského výboru PSP proběhne ve středu od 10:45 a je přístupné online na tomto odkazu.

Zdroj: Poslanecká sněmovna

Sporné IRR

NZPOZE zavádí aukce pro vybrané OZE a také retroaktivní kontrolu překompenzace. Předlohu ve středu ve druhém čtení projedná NZPOZE Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny na své dnešní schůzi.

Cílem předlohy je kontrolovat případnou překompenzaci obnovitelných zdrojů. Za tímto účelem zavádí tzv. vnitřní výnosové procento (IRR), zjednodušeně maximální povolenou výnosnost. Pro každý sektor zelených zdrojů je ale výnosnost nastavena jinak.

Nejnižší úroveň výnosnosti dostala fotovoltaika, konkrétně 6,3 %. Ostatní zdroje jsou na tom výrazně lépe. Vodní a větrná energie dostaly 7 %, biomasa 9,5 % a bioplyn dokonce 10,6 %. V takovém nastavení ale vidí provozovatelé zelených elektráren „podraz ze strany státu“.

Podle slov ministra průmyslu Havlíčka by tak stát mohl ušetřit 7-10 miliard ročně na „příliš štědré“ podpoře za FVE postavené v době solárního boomu před 10 lety.

Aktuální informace o projednávání NZPOZE ve Sněmovně získáte na tomto odkazu. Možnost živého přenosu jednání Hospodařského výboru od 10:45 a je přístupné online na tomto odkazu.