Živě z Intersolaru (2): Přichází éra 700+ Wp panelů?

Jako každý rok lze na Intersolaru najít přehlíku produktových novinek a rovněž souboj předních čínských výrobců panelů, kteří se chlubí nejvýkonnějším panelem na trhu. Letošním šampionem je společnost Trina Solar, která na veletrhu představuje panel o rekordním výkonu 710 Wp. Společnosti JA Solar a Risen ve svých stáncích představily 700 Wp panely.

O aktuálních novinkách z oblasti solární techniky získáte více informací během výstavy Smart Energy Forum, která se uskuteční ve čtvrtek 11. listopadu 2021 v Praze.

Obrázek: Nejvýkonnější panel  710 Wp od Trina Solar

Nástup vysoce výkonných panelů

Řada předních světových výrobců na veletrhu prezentuje panely s velmi vysokým výkonem v hodnotě 600-670 Wp. Premiantem je společnost Trina Solar, která na trh začne v roce 2022 dodávat panely o výkonu přes 700 Wp jako první na světě.

K dalším výrobcům nabízející panely o výkonu až 700 Wp patří JA Solar a Risen. Většina z těchto panelů o velmi vysokém výkonu bude komerčně dostupná na trhu od roku 2022, který tak přinese „malou revoluci“ na poli úsilí o další snížení nákladů na výrobu solární energie.

Mnozí výrobci na Intersolaru představují novinky z oblasti integrované fotovoltaiky do střešních pláštů (tzv. BIPV) v podobě panelů či tašek. Nejvýkonnější solární taška v současnosti zřejmě vyrábí estonská společnost SolarStone o výkonu až 300 Wp.

Obrázek: Solární tašky společnosti SolarStone

N-type panely začínají dominovat

Drtivá většina výrobců začíná ve velké míře přecházet z P-Typu na N-Typu solárních článků na bázi topologie PERC. Důvodem je vyšší účinnost N-typu solárních článků a také nižší degradace způsobené jevem LID.

Další předností N-typu solárních článků je velmi vysoká „bifaciálnost“, která činí až 80%. Jedná se o schopnost vyrábět elektřinu z obou stran článků, což tuto technologii favorizuje pro speciální aplikace jako je vertikální agrovoltaika či bifaciální (oboustranné ploty).

Na výše uvedeném snímku vidíte využití bifaciálních panelů od německé společnosti Next2Sun.

O aktuálních novinkách z oblasti solární techniky získáte více informací během výstavy Smart Energy Forum, která se uskuteční ve čtvrtek 11. listopadu 2021 v Praze.