Živě z Intersolaru (1): Dlouhé fronty a nečekaný zájem o veletrh v rouškách

Restart veletrhu solární energetiky Intersolar v Mnichově se letos po 2 letech nadmíru povedl. Navzdory striktním opatřením v důsledku pandemie je veletrh plný návštěvníků, plný inovací a velkých očekávání.

Zdroj: Intersolar

V prvním dílu našeho seriál „živých reportáží“ Vám přináším poznatky z prvního dne veletrhu Intersolar v Mnichově, který je součástí skupiny veletrhů The Smarter E Europe 2021.

Jiný vstup a dlouhé fronty

Letos se na veletrh mimořádně vstupuje z východní strany – tj. Messe Ost. Po vstupu do areálu veletrhu je nutné se připravit na delší fronty na registraci než obvykle. Důvodem jsou striktní opatření v boji proti pandemii a také méně lidí na recepci než v minulosti.

V době dnešního zahájení veletrhu Intersolar se nad Mnichovem stahovala temná mračna a předpovídaly se dlouhé deště. V pěti pavilonech veletrhu však bylo slunečno: Již první den veletrhu se pavilony brzy ráno zaplnily návštěvníky z Německa i ze zahraničí.

Intersolar se koná živě poprvé od roku 2019 a je nečekaně plný návštěvníků, který nevadí ani nutnost nošení roušek a dodržování nezbytných hygienických opatření. Plné stánky návštěvníků a rostoucí zájem o fotovoltaiku je slibným znamením do budoucna.

Zelený vodík v centru pozornosti

Úvodní konference veletrhu Intersolar se nesla ve znamení velkého očekávání branže, které je spojeno s aktuálním silným oživením fotovoltaického trhu v Evropě.

„Silný návrat – oživení evropského fotovoltaického trhu“, to bylo úvodní slovo na konferenci ze strany Davida Wedepohla, zástupce Německé fotovoltaické asociace. Ve svém projevu Wedepohl zdůraznil, že obnovitelné zdroje a solární energie budou hrát velkou roli při budování nového energetického světa.

Podle expertů je budoucnost solární energetiky spojena s výrobou „zeleného vodíku“. Toto téma dnes silně rezonovalo nejen na konferenci, ale vůbec poprvé se na Intersolaru projevilo i malou výstavou.

Protože je odvětví „zeleného vodíku“ stále na začátku, je třeba nejprve vyřešit řetězce tvorby hodnot. Je však vzrušující sledovat, jaké příležitosti se tím v blízké budoucnosti otevřou pro další rozvoj v solární energetice.