Zemek: Kriminalizace našeho solárního sporu lze srovnat s honem na kulaky v padesátých letech

„Nechci počítat, kolik mě spory stály kvůli fotovoltaice. Trefil by mě šlak„, říká miliardář Zdeněk Zemek, který několik měsíců čelí obvinění ve věci sporného vydání licence na provoz solární elektrárny na Chomutovsku. Informoval o tom deník E15.

Active Solar


Zemek odmítá vinu

V podobné kauze sporných solárních elektráren již byli odsouzeni Zemkovi synové za přípravu podvodu kvůli vyšším výkupním cenám elektřiny. V další kauze čelí soudnímu stíhání i sám Zdeněk Zemek, jenž řídí impérium Z-Group.

„Je to kriminalizace správního řízení vyšitá neskutečným způsobem, dá se to srovnat s honem na kulaky v padesátých letech anebo s inkvizicí v 17. a 18. století. Jednou, za pár let, se všichni budou stydět za to, co dělali, k čemu se propůjčili a čemu podléhali,“ odmítá všechna nařčení miliardář Zemek. 

Podle Zemka v kauze solárních elektráren na Chomutovsku, které vlastní jeho synové,  ani v žádné jiné solární elektrárně se žádný trestný čin  nestal. V případě odsouzení u Krajského soudu se Zemek hodlá odvolat k  Ústavnímu soudu, a pak případně podat stížnost tribunálu Evropského soudního dvora.

„Pánové z ERÚ našli na elektrárně devět visících kabelů z 13 tisíc a řekli vítězoslavně: to je nedokončená elektrárna. A když je nedokončená, tak tomu neodpovídá revizní zpráva a už se vezete. Je zvláštní, že ve fotovoltaice s desítkami panelů chybí nepropojené kabely, pak mi někdo zničí investici za miliardu a synové mají vyměřeno přes šest let?“ konstatuje Zemek. 

Nákladné spory

Všechny tři elektrárny Zemkovu rodinu stály celkem 1,6 miliardy korun. „Nějaké tržby zpočátku měly, ale zůstává tam saldo jedné miliardy korun,“ dodává Zemek.

V současnosti Zemek spoluvlastní čtyři solární elektrárny, které hospodaří s mírným ziskem. V roce 2012 Zemek ve fotovoltaice expandoval do Bulharska,  kde postavil čtyři elektrárny, které  ale musel prodat. Z utržených peněz pak splácel dluhy, které vznikly z elektráren pod správním a trestním řízením. 

Další dvě solární elektrárny Zemek postavil na Ukrajině a pak zamířil do Maďarska. „Tam právě dokončujeme první solární elektrárnu a jsme na výkupní ceně 2,50. Je zajímavé, že je to lepší cena než v Česku v roce 2010. Tehdy šlo přitom o investici za 90 milionů a více a dneska stavíte zhruba za 16 milionů,“ dodává Zemek.

Nejlevnější zdroj energie

Od roku 2010 poklesy ceny solárních panelů ze dvou eur na jeden watt na aktuálních 0,20 eura na watt. Cena klesla 20krát.

„Dnes je fotovoltaika absolutně nejlevnější zdroj elektřiny a žasnu, že ministerstvo průmyslu fotovoltaiku vyřazuje z programů. Přitom na tu energii nepotřebujete dotaci. Potřebujete jen jednu věc – aby stát povolil a garantoval, že výkupní cena bude na úrovni tržní. To je vše,“ zdůrazňuje Zemek.

Při výstavbě solárních elektráren v současnosti se  lze dostat na 1,5 či 1,6 koruny v tržní ceně, což je ale zároveň už tržní cena silové elektřiny. 

Zemek by rád dále pokračoval ve fotovoltaickém byznysu v Česku. „Rádi bychom, ale za klasických tržních podmínek,“ uzavírá Zemek.