Zelená pro solární energetiku v USA
Konec paralýzy branže
Ministerstvo obchodu USA bude přesto dál vyšetřovat obcházení tarifů společnostmi vyrábějícími v Asii. Nebudou z něj ale vyvozeny žádné důsledky. Tyto dva roky by měly umožnit domácím výrobcům navýšit kapacity výroby, zároveň však zajistit dostatečný import panelů do USA, který umožní pokračující rozvoj solární energetiky.
Jádro problému se nachází v neschopnosti amerických výrobců solárních panelů cenově konkurovat čínským dodavatelům, kteří se díky přesunu továren do Malajsie, Vietnamu a Thajska údajně vyhýbají clům. Tento problém začalo americké Ministerstvo obchodu vyšetřovat po podání stížnosti domácím výrobcem Auxin Solar.
Vzhledem k obavám z vysokých tarifů, které mohly být zavedeny v důsledku stížnosti, zahraniční dodavatelé pozastavili import, což zmrazilo řadu projektů a paralyzovalo celý sektor. Domácí výrobci totiž nejsou schopni vlastními kapacitami nahradit import. Jejich podpora, která by zároveň nebyla krokem zpět v rozvoji zelené energetiky, je tak značně komplikovaná.
Úleva na dva roky
Dovozci solárních panelů v USA si po Bidenově zásahu můžou na dva roky vydechnout. Vyšetřování brzdilo nové i stávající projekty, jedná se tedy o výraznou vzpruhu sektoru. Bidenova administrativa bude chtít tyto dva roky využít pro navýšení výroby v USA a výstavbu nových projektů.
Na zprávy reagovaly pozitivně ceny akcií solárních společnosti Sunrun, Enphase Energy, SunPower, FirstSolar a izraelská SolarEdge, které do USA panely dodávají.
USA v roce 2021 představovaly druhý největší fotovoltaický trh po Číně. Zvyšující se spotřeba elektrické energie a snaha o energetickou soběstačnost dělá z obnovitelných zdrojů oblast podporovanou v USA. To dokazuje i zásah amerického prezidenta Bidena do vyšetřování obcházení tarifů dovozci solárních panelů.