Zelená energie poprvé překonala fosilní paliva v Evropě
Obnovitelné zdroje dominují v evropské energetice
Dlouhodobé úsilí Evropské unie v oblasti transformace evropské energetiky se vyplatily. V EU se totiž poprvé vyrobilo více elektřiny pomocí solární a větrné energie než pomocí fosilních paliv. Elektřina je zelenější než kdy dříve, a to i díky vysoké výrobě ve vodních elektrárnách.
Dle nové analýzy společnosti Ember vzrostlo využití solární a větrné energie na historické maximum. Větrné a solární elektrárny v součtu za první pololetí vyrobily 386 TWh elektřiny. Fotovoltaické zdroje oproti prvnímu pololetí loňského roku vyrobily o 21 procent více, přičemž růst výkonu i produkce elektřiny se týká prakticky všech zemí EU.
V první polovině roku 2024 vyráběly obnovitelné zdroje celkem 30 % veškeré elektrické energie v EU. Pomocí fosilních paliv se vyrobilo celkem 27 % energie, takže vůbec poprvé bylo vyrobeno více elektřiny ekologickým způsobem než fosilními palivy.
Uhlí ztrácí dominanci
Oproti minulému roku naopak podíl fosilních zdrojů v energetickém mixu dál prudce padá, k výraznému poklesu přitom došlo už v loňském roce. V letošním prvním pololetí se v zemích EU snížil objem výroba elektřiny z uhlí o 24 procent a ze zemního plynu o 14 procent. Největší pokles výroby elektřiny z fosilních paliv zaznamenal Ember v Německu, Itálii, Španělsku, Belgii a Francii.
K poklesu využití fosilních paliv došlo i přesto, že spotřeba elektrické energie narostla v porovnání s předchozím rokem. Největší pokles v rámci fosilních paliv zaznamenalo uhlí. Jeho použití kleslo o 24 %. Za tím mohou být stále dražší emisní povolenky a omezení dovozu uhlí z Ruska. Pokles zaznamenal také plyn, u něhož využití kleslo o 14 %.
Ember dále připomíná, že po letech útlumu vzrostla v letošním lednu až červnu spotřeba elektrické energie – meziročně o 0,7 procenta. Výsledky jednotlivých zemí jsou však značně nevyrovnané. Zatímco v Dánsku, Finsku nebo Řecku roste spotřeba doslova čínským tempem (o 7 až 10 procent za rok), jiné země vykazují pokles spotřeby.
Transformaci evropského energetického průmyslu určitě pomohla urychlit válka na Ukrajině. Rusko je totiž velkým exportérem mnoha fosilních paliv a ty EU zatížila dovozními sankcemi. Většině evropských států se tak vyplatí přejít spíše na model zelené energetiky.
V zelené energetice kraluje Španělsko
Letos se nejvíce zelené energie vyrobilo ve Španělsku, kde více než 50 % elektřiny pochází z produkce větrných a solárních elektráren, což je vůbec poprvé v historii.
Rekordy ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů zaznamenaly i další země jako Polsko, Maďarsko či Německo. V současnosti vyrábí celkem 13 evropských zemí více energie pomocí solární a větrné energie než pomocí fosilních paliv, mezi nimi jsou například Německo, Belgie, Maďarsko a Nizozemsko.