Zelená energie a inovativní technologie promění BASF v bezemisní průmyslový podnik

Společný projekt RWE a BASF se má stát vzorem udržitelné průmyslové výroby. Projekt počítá s elektrifikací procesů výroby základních chemikálií, jež jsou v současnosti závislé na fosilních palivech, a s vybudováním pobřežní větrné elektrárny o plánované kapacitě 2 GW. Ultimátním cílem spolupráce je přechod na klimaticky neutrální chemický průmysl a bezemisní produkci vodíku.

Zdroj: BASF

Přechod na klimaticky neutrální chemický průmysl

Nová větrná elektrárna má zásobovat centrálu BASF v německém Ludwigshafenu, největší chemický závod na světě, zelenou elektřinou a umožnit bezemisní produkci vodíku.

Při úspěšném završení projektu předpokládá BASF redukci emisí přibližně o 3,8 milionu tun CO2 ročně, z čehož 2,8 milionu tun připadá přímo na závod v Ludwigshafenu. Na důkaz podpory společného projektu podepsali zástupci BASF a RWE dopis o záměru.

„Společně chceme akcelerovat přechod na klimaticky neutrální chemický průmysl,“ prohlásil Dr. Markus Krebber, generální ředitel RWE.

Důležitá role obnovitelných zdrojů

„Bez zajištění dostatečných objemů elektřiny z obnovitelných zdrojů za konkurenceschopné ceny by transformace chemického průmyslu nebyla uskutečnitelná. V BASF věříme, že spolupráce s RWE nám tuto podmínku pomůže splnit,“ doplnil Dr. Martin Brudermüller, předseda představenstva BASF SE.

Pro výstavbu větrné elektrárny nebudou potřeba žádné veřejné prostředky. Napojení elektrárny na průmyslového zákazníka formátu BASF, jenž převede svou produkci na zelenou elektřinu a vodík, bude prvním případem svého druhu v Německu.

Vedle obnovitelné energie chce BASF ve svých výrobních procesech aplikovat také převratné bezuhlíkové technologie, jako jsou elektricky vytápěné pece na parní krakování, na jejichž vývoji již BASF společně s partnery pracuje.