Zatmění Slunce zapříčinilo pokles výroby fotovoltaik, ale českou síť neohrozilo
Provozovatel sítě s fotovoltaikami problém neměl
ČEPS sdělil, že pokryl snížení výroby fotovoltaických elektráren běžnou rezervou pro udržování rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektrické energie. Pro jistotu měla firma připraven dodatečný výkon v přečerpávacích vodních elektrárnách. Částečné zatmění Slunce bylo prvním ze série sedmi částečných zatmění pozorovatelných z Česka do roku 2030. Úkaz v ČR začal minulou středu kolem 11:40 a skončil přibližně v 13:40.
„Instalovaný výkon solární fotovoltaiky v kontinentální Evropě činí přibližně 138 gigawattů (GW), což představuje podstatný nárůst ve srovnání s hodnotou zhruba 87 GW při předchozím zatmění v roce 2015. Letošní událost však vzhledem k nižší míře zastínění nebyla pro provozovatele přenosových soustav tak náročná,“ řekl ředitel sekce Dispečerské řízení společnosti ČEPS Miroslav Šula.
Na analýze možných dopadů zatmění se podle firmy v rámci evropské asociace ENTSO-E pracovalo od konce loňského roku. Přestože výpočty ukázaly, že i soustavy s největší instalací solární fotovoltaiky zvládnou udržet svou bilanci vlastními silami, uskutečňovala se dnes, po celou dobu této události, on-line konference zástupců provozovatelů přenosových soustav a byly přichystány mimořádné postupy, uvedl ČEPS.
Příprava na další zatmění
Nyní se podle společnosti připravuje analýza celé události a vyhodnocení nasazených opatření, a to v rámci přípravy na příští částečné zatmění, které nastane 25. října 2022. Z hlediska zastínění by na kontinentální Evropu mělo mít větší dopad, navíc lze očekávat další nárůst instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren, podotkl ČEPS.
Zatmění Slunce nastane, když se Měsíc v novu ocitne na přímce mezi Sluncem a Zemí a při pohledu ze Země zakryje sluneční disk nebo jeho část. Pokud Měsíc zakryje celé Slunce, jde o úplné zatmění. Pokud je Měsíc v době zatmění na své výstředné dráze dále od Země, je úhlově menší a Slunce nezakryje po celé ploše. Pak jde o takzvané prstencové zatmění Slunce.
Obě zatmění jsou pozorovatelná jen v úzkém pásu na Zemi, kudy se rychle pohybuje měsíční stín. Na velké ploše mimo pás je zatmění možné spatřit jako částečné. Pás prstencového zatmění se tentokrát táhl od Kanady přes Grónsko až do části severovýchodní Sibiře, zahrnul i severní pól. Částečné zatmění spatřili lidé z velké části Evropy, Severní Ameriky, severozápadní části Atlantiku a severní poloviny Asie.
ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 44 rozvoden se 79 transformátory a vedení o celkové délce téměř 5700 kilometrů. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu a obchodu stát.