Zatmění Slunce rozvoj fotovoltaiky v Česku, ani v Chile neohrozilo

Zatmění Slunce a fotovoltaika jsou dva obrovské fenomény, které se často diskutují v odborných médiích. V březnu 2015 částečné zatmění Slunce prošlo během dopoledne Evropou, aniž by ovlivnilo spolehlivost energetické soustavy. Podobný je ve formě úplného zatmění Slunce nedávno postihl i Chile, kde se fotovoltaika prudce rozvíjí.

Wikipedia


Odolala síť i solární energetika

Česká i německá přenosová síť zvládla tento výjimečný jev bez problémů. Přestože během opětovného najíždění fotovoltaických elektráren byli dispečeři připraveni i na regulaci konvenčních zdrojů, k zásahům nakonec dojít nemuselo.

Pro dispečery byl zásadní moment návratu výkonu fotovoltaických elektráren při skončení zatmění. Společnost ČEPS eviduje během jevu pokles z 1260 MW na 500 MW a následně pak návrat na zhruba 1580 MW.

ČEPS, a.s. nakoupila kvůli částečnému zatmění dne 20.3.2015 dodatečné rezervní výkony na případné vykrytí odchylek, které mohlo zatmění Slunce způsobit. Náklady na toto opatření se pohybují v jednotkách milionů korun. Síť i solární energetika částečná zatmění v Evropě ustála.

Snížení výroby solárů o 50 % v Chile

Úplné zatmění Slunce, které minulý měsíc 2. července uvrhlo Jižní Ameriku na chvíli do temnoty, snížilo zhruba polovinu výroby solární energie v Chile. Dobrou zprávou je, že ministerstvo tento pokles očekávalo a zdroje z vodních elektráren a zemního plynu dokázaly tento několikaminutový výpadek vyrovnat.

Chilské solární farmy, které mohou dohromady produkovat přes 2 GW elektřiny (což odpovídá výkonu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín), zaznamenaly podle chilského ministerstva energie snížení výroby o 1,2 GW. 

Od té doby, co se solární farmy se začaly šířit po celém světě, je Chile je poslední zemí, která se musela naučit čelit úplnému zatmění. Tento jihoamerický stát se v roce 2011 dostal z prakticky nulové výroby solární energie na 2,1 GW v loňském roce. Podobnou situaci museli řešit v roce 2017 i v USA. Úplné zatmění tehdy vyřadilo polovinu výroby solární energie v Kalifornii. Státní energetická síť výpadek také pokryla.

Solek


Ze sluneční energie pochází v Chile pouhých 8% z celkové produkce. Vláda ale plánuje, že 70% elektřiny bude do konce roku 2050 pocházet z obnovitelných zdrojů. Grafy poklesu výroby elektřiny v závislosti na slunečním záření. Z dispečinku elektrárny Amparo del Sol, kterou v Chile provozuje česká společnost Solek.