Žádosti o připojení do distribuční sítě končí u většiny nezdarem. Proč?

„S oblibou sleduji více než tříletý nastartovaný boom v oblasti decentralizované výroby elektřiny u nás. Fotovoltaika již není sprosté slovo. Paradoxně start nenastal po schválení legislativy Evropskou komisí, dotacemi, ale až vznikající pandemií Covid 19. Unavení zaměstnanci a podnikatelé, byli často a dlouho připoutáni ke svým domovům a blízkým. Konečně měli čas na rodinu a věci, které dlouho odkládali a měli čas je pořádně promyslet. Právě tam a v této době vznikala první fotovoltaická vlna,“ říká Petr Maule předseda České fotovoltaické asociace (ČFA).

Zdroj: ČFA

Dvě nové vlny

Druhá vlna fotovoltaiky byla opět ještě za poslední doznívající covidovou fázi a byla podpořena vznikající poptávkou po čisté elektromobilitě. Rozvoj fotovoltaiky tak podporuje elektromobilitu v roce 2021 i ekonomicky.

O to větší zklamání v počátcích ruské agrese akcelerovalo a umocnilo další, již třetí vlnu fotovoltaiky, postavenou jen a pouze na ekonomické bázi. Fotovoltaika se rozvíjí neuvěřitelným tempem, rovnajícím se procentuálně snad jen s vyspělým Německem. Proč si tedy všichni myslí, že bude spotřebitel zneužit a vzniknou velké škody?

„V každém oboru jsou a budou existovat zloději, lháři, šmejdi, a podvodníci, počínaje lékaři, exekutory, advokáty, bankéři, politiky – tak proč by se neobjevili také v našem oboru. Přechodně možná byli a budou. Právě proto naše asociace vytvořila etický a technický kodex chování jako vzor pro firmy, ale i pro ochranu konečných spotřebitelů,“ dodává Maule.

Absurdní přístup distributorů

Větším problémem k dalšímu růstu decentralizovaných zdrojů, snižování dovozní závislosti je ale neutěšený stav elektrických distribučních sítí nízkého napětí. Podle zjištěných informací více než 55 % nových žadatelů o fotovoltaiku nemá umožněno využívání přetoků do sítí NN nebo jim není dovoleno žádné výkonové připojení.

Bez větší nadsázky lze říci, že se jedná o tzv. zanedbanou údržbu, resp. zanedbanou modernizaci těchto sítí. Jako by nikdy a nikdo nepočítal s možným rozvojem fotovoltaiky, přestože již byla naplánována před více než 10 lety v Aktualizaci státní energetické koncepce ČR, v roce 2018 navazujícím Zimním energetickým balíčkem – nikoho z distributorů, ministerských úředníků to neprobudilo a nedonutilo k nezbytným větším investicím do nové infrastruktury.

Paradoxně jsou to nyní distributoři, kteří zpomalují a podporují větší závislost na dovozovém plynu a nemožnosti instalovat elektrická tepelná čerpadla s podporou fotovoltaických výroben. Raději distributoři dodají jakoukoli elektřinu z druhého konce republiky – obchod je obchod.

„Co na to říkají nedodržené cíle, strategie a nezávislost? Kde vezmou distributoři 750-800 miliard Kč na modernizaci a zastaralou údržbu svých sítí?“ uzavírá Maule, ředitel ČFA.