Za lež kvůli solárům musí Česká televize zaplatit Vitáskové

Alena Vitásková byla v letech 2011 až 2017 předsedkyní Energetického regulačního úřadu. Kvůli sporům okolo licencí pro fotovoltaické elektrárny padl minulý týden pravomocný rozsudek za tvrzení v hlavních večerních zprávách z 8. ledna 2018 v České Televizi (ČT).

Zdroj: Wikipedia

80.000 Kč za nepravdivý výrok

Fotovoltaická kauza se týkala solárních elektráren Zdeněk Sun a Saša Sun, které patří do skupiny podnikatele Zdeňka Zemka. Elektrárny získaly licenci na výrobu těsně před koncem roku 2010, tedy ještě za vysoké výkupní ceny, ačkoliv nebyly dokončené. Soud bývalou šéfku ERÚ původně poslal do vězení na osm a půl roku.

Na základě rozhodnutí rozhodl odvolacího soudu musí veřejnoprávní Česká televize musí uhradit bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové 80.000 Kč. Jde o nepravdivý výrok, který odvysílala ČT v Událostech o jejím trestním stíhání.

Původně Vitásková žádala u soudu půl milionu korun za dva různé výroky ve sporu , druhý byl ale podle soudu únosnou mediální zkratkou.

„Nelze tolerovat takovéto nepřesné informování o trestních řízeních. Je potřeba být v tomto profesionální,“ prohlásil předseda odvolacího senátu pražského městského soudu Tomáš Novosad.

Zamítnutí žaloby

Podle sdělení ČT byla žaloba v převážné míře zamítnuta a žalující uspěla pouze u jednoho z napadených výroků: „Nyní vyčkáme doručení písemného vyhotovení rozsudku a pak zvážíme další právní kroky. Náklady řízení před soudy obou stupňů nebyly přiznány žádné straně.“

Žalované výroky zazněly v hlavní zpravodajské relaci České televize dne 8. ledna 2018. Televize uvedla jednak to, že Vitásková „měla připustit přidělení licencí elektrárnám, které ale neměly nárok na vyšší výkupní ceny elektřiny“, a pak to, že žena zastavila správní řízení, ve kterém měly být licence odebrány.

První z výroků přitom podle soudce Novosada neměl absolutně žádný podklad v reálném stavu. Výrok tak podle něj zasáhl do osobnostních práv Vitáskové. Novosad odmítl argumenty ČT, že šlo o jisté zjednodušení a že je potřeba vzít v úvahu i kontext reportáže.

„Není možné, aby bylo nepravdivě referováno o tom, že nějaká osoba je trestně stíhána pro nějaké skutky, když tomu tak není,“ zdůraznil Novosad.

Vitásková, kterou justice v dané fotovoltaické kauze nakonec zcela osvobodila, k poslednímu soudnímu zasedání nepřišla. Dlouhodobě uvádí, že tím, kdo připustil vydání licencí, nebyla ona, ale její předchůdce v čele úřadu Josef Fiřt.

Již v minulosti Viásková  označila své stíhání za součást účelové kampaně s cílem poškodit ERÚ i ji osobně. Její právnička dnes uvedla, že Události s nepravdivým výrokem sledoval zhruba milion diváků starších 15 let.