Woltair  a EnergyCloud Technologies jako další oběti konsolidace českého fotovoltaického trhu

EnergyCloud Technologies a Woltair, obě společnosti, které se zabývají instalacemi fotovoltaických systémů, mají vážný finanční problém. Kvůli turbulencím na českém rezidenčním fotovoltaickém trhu obě firmy nedávno zamířily do insolvence.

Zdroj: Woltair

Na pokraji úpadku

Společnost EnergyCloud Technologies (součást skupiny EnergyCloud) dlouhou dobu patřila ke „stálícím“ českého trhu fotovoltaiky. Společnost EnergyCloud vznikla v roce 2001 a původně se etablovala jako tuzemský výrobce bateriových úložišť. Později firma reagovala na prudký zájem domácnosti o solární elektrárny a začala je také sama nabízet v rámci dceřiné společnosti EnergyCloud Technologies.

Za účelem expanze EnergyCloud Technologies vydala firemní dluhopisy, které v poslední době ale nestačí splácet. V důsledku poklesu poptávky po domácích fotovoltaikách v posledních 2 letech se finanční situace firmy značně zhoršila. Na konci dubna byl na EnergyCloud Technologies vyhlášena insolvence  spojený s návrhem na prohlášení konkursu.

Vzhledem k obřímu zadlužení a pokračujícím turbulencím na domácím fotovoltaickém trhu je další osud společnosti EnergyCloud Technologies velmi nejistý. Nelze vyloučit její úpadek v blízké budoucnosti.

Moratorium na majetek

Také bývalý přední hráč v oblasti fotovoltaických elektráren a tepelných čerpadel Woltair čelí značným turbulencím v poslední době. Loni firma propustila přibližně pětinou zaměstnanců, a během jednoho roku několikrát obměnila nejvyšší vedení.

Letos byla firma nucena pokračovat v propouštění zaměstnanců a současně se stáhla z německého a polského trhu, kde v minulosti expandovala.

Finanční kondice Woltairu se značně zhoršila v letošním roce, proto na konci dubna firma požádala  krátkodobou ochranu před věřiteli. Woltair má momentálně na účtech pouze 24,2 milionu korun, přičemž před sebou má splatné závazky ve výši 25 milionů korun. Celkové závazky nejsou známy.

Loni Woltair utržil více než 1,1 miliardy korun a vykázal ztrátu necelých 375 milionů. V roce 2022 měl tržby zhruba 465 milionů korun a prodělal 168 milionů. Výsledky za rok 2024 dosud společnost nezveřejnila.

Turbulence na trhu

„S ohledem na značnou volatilitu na trhu s tepelnými čerpadly pro domácnosti a fotovoltaickými panely pro domácnosti způsobenou regulačními změnami, která rovněž vyvolává opatrnější přístup investorů, se vedení společnosti Woltair zaměřuje na pokračující digitalizaci zákaznického procesu a dosahování úspor provozních nákladů s cílem zajistit celkovou ziskovost bez potřeby dalšího externího kapitálu,“ uvádí firma na svém webu.

Trh s tepelnými čerpadly i novými fotovoltaikami se od energetické krize každoročně smršťuje. Podle analýzy Asociace pro využití tepelných čerpadel a poradenské společnosti EY se loni v Česku prodalo 20 tisíc tepelných čerpadel, což je nejméně od roku 2018. 

Rovněž zájem domácnosti o instalace nových střešních fotovoltaik poklesl výrazně v roce 2024, kde se jich instalovalo cca 40 000, což je o polovinu méně než v roce 2023. V letech 2021-2022 do fotovoltaické branže vstoupilo 800-1000 nových instalačních firem, které nyní čelí vážným potížím. Nejméně třetina z nich buď fotovoltaiku v blízké budoucnosti opustí dobrovolně nebo skončí v úpadku jako již dříve Energetické Holding Malina a další podobné firmy.