Výrobce střídačů SMA varuje před nedostatkem komponentů

Přední světový výrobce střídačů pro bateriové a fotovoltaické zařízení, německá společnost SMA Solar Technology AG (dále jen „SMA“), zaznamenal v  první polovině letošního roku vysokou poptávku po svých střídačích a akumulačních řešeních zejména v rezidenčním segmentu. Dopady pandemie koronaviru však měly negativní dopady  pro společnost v komerčním segmentu.

Zdroj: SMA

Růst poptávky

V první polovině roku německý výrobce střídačů SMA dokázal dodat na trh 6,8 GW fotovoltaických střídačů. To představuje mírný pokles oproti předchozímu roku,  kdy firma prodala 7,1 GW střídačů.

Čtvrtletní tržby společnosti SMA byly ve druhém čtvrtletí ve výši 488 milionů eur.  Společnosti se podařilo meziročně zlepšit hospodaření, její  EBIDTA meziročně stoupla z 24 milionů EUR v roce 2020 na 38,1 milionu EUR  v roce 2021. Pozitivní výsledky SMA jsou spojeny s procesem neustálého zlepšování sortimentu a struktury nákladů.

„Ve druhém čtvrtletí 2021 došlo k mírnému oživení poptávky v komerčním segmentu. Očekáváme proto pozitivní vývoj tržeb a zisku rovněž ve druhém pololetí,“ uvedl mluvčí společnosti SMA Jürgen Reinert.

Problémy s dodávkami komponentů

Společnost SMA očekává ve druhé polovině roku  2021 výrazné oživení poptávky, ale není se jistá, zda-li bude společnost schopná plnit objednávky. V současné době se společnost potýká s problémy v oblasti dodávek komponentů.

„Přetrvávající napjatá situace v dodávkách elektronických součástek by mohla vést k omezení schopnosti SMA dodávat své výrobky ve druhé polovině roku,“ dodal Reinert.

Představenstvo společnosti na tuto situaci reaguje intenzivnějším řízením dodavatelů a strategií vytváření větších zásob.

Pokles obratu a tržeb v první polovině roku 2021 přičítá společnost SMA přetrvávající nejistotě v souvislosti s pandemií, kdy řada malých a středních podniků  v současné době odkládá investice do fotovoltaických řešení. Naopak, odlišný vývoj tržeb firma zaznamenala v segmentu domácích a velkokapacitních řešení, kde  došlo k nárůstu tržeb, a to i přes nedostatek elektronických komponent