Výrobce střídačů Fronius investuje do nových výrobních kapacit v Rakousku i Česku

V roce 2022 investovala společnost Fronius do rozšíření a přestavby výrobního závodu Sattledt v Rakousku a odborného centra pro indukční komponenty v Krumlově na jihu Čech částku 187 milionů eur – příští rok se investice zvýší na více než 230 milionů eur. Vzniknou tak další výrobní linky, pracovní místa a stabilní výrobní situace.

Zdroj: Fronius

Nové výrobní linky

Společnost Fronius masivně investuje do rozšíření výroby. „Rozšířili jsme užitnou plochu ze 41 000 m² na 69 000 m². Naše výroba jede neustále na plné obrátky, abychom co nejlépe pokryli enormně zvýšenou poptávku,“ říká Martin Hackl, Global Director Marketing and Sales, obchodní jednotky Solar Energy ve společnosti  Fronius.

„Vysoká úroveň tvorby hodnot v Evropě je pro společnost Fronius nejvyšší prioritou. Pouze tak lze zaručit vysoké standardy kvality a bezpečnosti. Také proto 95 procent našich smluvních partnerů pochází z Evropy,“ konstatuje Martin Hackl.

Severní přístavba výrobního závodu v rakouském Sattledtu je již v provozu. Od poloviny srpna se zde vyrábí Fronius Tauro. Stávající výrobní zařízení se přestavuje a do konce roku tak vznikne další výrobní linka pro Fronius GEN24 Plus. V roce 2023 přibudou další dvě. „Další výrobní linky nám pomohou uspokojit vysokou poptávku,“ vysvětluje Martin Hackl.

Vysoká produkce versus rozmach fotovoltaiky

„Produkce společnosti Fronius je tak vysoká, jako nikdy předtím,“ říká Martin Hackl. „V roce 2022 se vyrábělo téměř 32 000 střídačů měsíčně. Do konce roku 2023 to má být více než 52 000 měsíčně, což představuje nárůst o více než 65 procent. Na druhé straně je zde skutečný boom fotovoltaiky.“

Fotovoltaika je žádanější než kdykoli předtím a poptávka po ní prudce roste. Zároveň pandemie postavila podniky po celém světě před nové výzvy. Ani Fronius nezůstal ušetřen. „Navzdory obtížným rámcovým podmínkám, jako jsou nestabilní dodavatelské řetězce, nedostatek součástek a zaměstnanců, se podařilo zajistit dodávky, a tím stabilizovat výrobu,“ informuje Martin Hackl.

Udržitelné investice ve všech závodech

Investice do energeticky úsporných technologií a uvědomělé využívání zdrojů jsou ve společnosti Fronius pevně zakotvené: Výrobní závod v Sattledtu je v zimě vytápěn a v létě chlazen pomocí dvou ledáren. Přitom se jedná o aktuálně největší závod svého druhu v Evropě. Další zajímavostí je plně automatizovaný vysokoregálový sklad, který nabízí prostor pro 7 000 palet a 12 500 kontejnerů s drobnými součástkami.

V českém závodě Krumlov už je v plánu další rozšíření, i když poslední přístavba byla dokončena teprve nedávno. V příštích pěti letech se plánuje zdvojnásobení počtu zaměstnankyň a zaměstnanců a podstatné rozšíření výrobních prostor.

Mnoho z 25 poboček Fronius Solar Energy bude v příštím roce investovat do budoucnosti. Například ve společnosti Fronius Itálie bude uveden do provozu nový fotovoltaický systém a nabíjecí stanice pro elektromobily. Ve švýcarské společnosti Fronius bude od roku 2023 při práci v terénu jezdit dvanáct elektromobilů. Fronius investuje také do nových zaměstnanců. V příštích dvou letech očekává Martin Hackl silný růst: „Do konce roku 2023 chceme v mezinárodním měřítku přijmout okolo 1 300 nových zaměstnankyň a zaměstnanců.“