Výrobce fotovoltaických střídačů Fronius slaví 75. narozeniny

Společnost, která zahájila svoji činnost v roce 1945 jako firma jednoho muže a s jednoduchým nápadem, je dnes neodmyslitelnou součástí celého průmyslového odvětví. Řeč je o hornorakouském rodinném podniku Fronius, který se za uplynulé tři čtvrtě století vyvinul ze specializované regionální opravny v globálního hráče v oblasti svařovací techniky, fotovoltaiky a nabíjecí techniky. Vše začalo 20. června přesně před 75 lety.

 

Zdroj: Fronius

Zdroj: Fronius

 

Založeno v roce 1945

 

Založením specializované opravny rádií a elektrotechniky v roce 1945 Günter Fronius uvedl vše do pohybu – a zahájil tak úspěšnou historii, která trvá dodnes a za kterou v současné době stojí již třetí generace. Vše začalo v hornorakouském Pettenbachu, kde se stále ještě nachází sídlo společnosti Fronius.

 

Tady žil a pracoval Günter Fronius, poté co výměnou za opravárenské práce dostal starý vojenský barák. V tehdejší době nebylo nabíjení automobilových akumulátorů vůbec samozřejmostí – s touto skutečností se však vyučený elektrotechnik nechtěl jen tak smířit. Vyvinul řešení, díky kterému se akumulátory mohou používat déle. „To, čím jsme a za čím stojíme, je pokračováním udržitelné vize mého dědečka,“ říká jednatelka společnosti Fronius Elisabeth Engelbrechtsmüller-Strauß, která řídí činnost tohoto hornorakouského rodinného podniku od roku 2012.

 

Revoluce ve svařování, mezinárodní expanze a sluneční energie

 

V roce 1950 Günter Fronius rozšířil tehdejší výrobní portfolio o svařovací transformátory. Na tomto technologickém základě společnost Fronius během následujících desetiletí vyrostla ve středně velký podnik, který Günter Fronius v roce 1980 předal svým dětem Brigittě Strauß a Klausi Froniusovi.

 

Ti stojí za rozhodnutím o posílení růstu a mezinárodní expanze, která vedla k založení dceřiných společností po celém světě. V roce 1992 bylo navíc rozhodnuto, že podnik vsadí na perspektivní problematiku sluneční energie. Dnes společnost Fronius stojí na třech pilířích: svařovací technice, fotovoltaice a nabíjecí technice.

 

Obchodní jednotka Perfect Charging

 

Obchodní jednotka Perfect Charging je tak stará jako samotný podnik. Zakladatel firmy Günter Fronius už od počátku nabíjel olověné akumulátory. Po mnoha vylepšeních podnik začátkem 90. let poprvé přešel od 50hertzových nabíjecích přístrojů k vysokofrekvenční technologii. Další výzkumná práce vedla v roce 2007 ke skutečnému milníku, nabíjení podle vnitřního odporu, nebo též nabíjecímu procesu Ri.

 

Výrobky od společnosti Fronius se od té doby automaticky přizpůsobují nabíjeným akumulátorům a jejich stavu. Každé nabíjení je proto jedinečné. V současné době obchodní jednotka Perfect Charging pokračuje s lithium-iontovou technologií i s nově pojatou digitalizací a propojením všech přístrojů v nastoupené cestě vstříc budoucnosti.

 

Obchodní jednotka Perfect Welding

 

Obchodní jednotka Perfect Welding existuje od roku 1950. Zakladatel firmy Günter Fronius totiž rychle zjistil, že pomocí techniky, kterou využívají nabíjecí přístroje, také může tavit obalenou elektrodu. V polovině 70. let minulého století výrazně pokročil výzkum, což zanedlouho vyústilo ve skutečnou revoluci: svařovací zdroj Fronius Transarc 500.

 

Jednalo se o celosvětově první primárně taktovaný invertorový svařovací systém na bázi transistoru, se kterým společnost Fronius nečekaně získala velké partnery i mimo Rakousko. V roce 1998 byl Transarc nahrazen digitálním svařovacím zdrojem TransPuls Synergic (TPS), který bylo možné jako první systém aktualizovat. V té době podnik navíc zkoumal zcela nový svařovací proces, který v roce 2005 vešel do dějin pod názvem „Cold Metal Transfer“ (CMT).

 

Od tohoto okamžiku bylo možné vzájemně spojovat velmi tenké materiály a také hliník s ocelí. Řešením TPS/i (Trans Process Solution / intelligent revolution) dnes společnost Fronius udává tón. Tento vysoce výkonný svařovací přístroj řízený počítačem je reakcí na Průmysl 4.0 a v kombinaci se správou dat softwarového řešení WeldCube Premium předvádí svůj skutečný význam.

 

Obchodní jednotka Solar Energy

 

Obchodní jednotka Solar Energy je součástí společnosti Fronius od roku 1992. V roce 1995 přišel na trh střídač Fronius Sunrise, který ve velmi krátké době zaznamenal mezinárodní úspěch. V roce 2001 nastala skutečná revoluce, a to zavedením střídače Fronius IG. Jednalo se o první střídač s vysokofrekvenčním transformátorem, který technikům umožnil samostatně provádět výměnu desek na místě.

 

V posledních letech se podnik vyvinul z čistého výrobce střídačů v dodavatele řešení pro efektivní a inteligentní výrobu, uskladnění, distribuci a spotřebu energie. Sortiment sahá od řešení pro ukládání energie střižených na míru přes fotovoltaiku pro přípravu teplé vody a solární elektromobilitu až po výrobu a skladování vodíku a čerpací infrastrukturu H2. Zanedlouho bude portfolio rozšířeno o třífázový hybridní střídač Symo GEN24 Plus, řešení typu „vše v jednom“ pro komplexní samozásobení solární energií.