Výroba obnovitelného vodíku nabírá obrátky
Sektorové cíle v dopravě
Umístění elektrolytické výroby vodíku do prostor rafinerií je logickým rozhodnutím vyplývajícím z požadavků směrnice na podporu využívání obnovitelných zdrojů energie.
Ta mimo jiné umožňuje plnit sektorové cíle RFNBO v dopravě (1 % veškeré spotřeby energie v dopravě do roku 2030) uvalené na dodavatele paliv spotřebováním RFNBO přímo v rafinerii při výrobě konvenčních paliv. I v ČR podobné projekty chystá skupina Orlen.
Jaké projekty dostaly v Evropě zelenou?
Německo:
Refhyne 2: Společnost Shell oznámila na konci července 2024 FID pro 100 MW projekt na výrobu obnovitelného vodíku v rafinerii v chemickém parku v Rheinlandu.
Výstavba začne na podzim roku 2024 a komerční výroba RFNBO by měla začít v roce 2027. Projekt by měl vyrobit až 44 tun obnovitelného vodíku denně. Elektrolyzéry by dle informací měla dodat britská společnost ITM Power.
Clean Hydrogen Costline: Německá společnost EWE potvrdila na konci července 2024 prostřednictvím FID projekt, který cílí na výstavbu 330 MW elektrolýzy v německém městě Emden. Projekt by měl být spuštěn v roce 2027 a ročně vyrobit až 26 tisíc tun obnovitelného vodíku, který by měl být dodáván lokálním průmyslovým podnikům.
Elektrolyzéry by měla dodat společnost Siemens Energy. Projekt je zahrnut mezi IPCEI projekty. V rámci projektu by mělo dojít na využití tamní plynárenské infrastrukturu pro skladování vodíku. Mezi odběrateli obnovitelného vodíku bude společnost ArcelorMittal nebo Georgsmarienhutte.
Nizozemsko:
OranjeWind: Francouzská společnost TotalEnergies a německá společnost RWE se dohodly na 50 % podílu v rámci OranjeWind projektu, který se zaměří na výstavbu větrných elektráren o výkonu 795 MW k výrobě obnovitelného vodíku.
Obě strany tímto zároveň přijaly k projektu FID. Polovina výkonu větru bude dedikována do 350 MW elektrolytické kapacity, která vyrobí ročně až 40 tisíc tun vodíku. Ten bude využit pro tamní rafinérský průmysl.
Španělsko:
HyVal: Britská společnost BP učinila FID u svého projektu HyVal ve ŠPANĚLSKU. Z původní ohlášené kapacity 200 MW do roku 2027 nicméně BP vycouvala a FID se týká jen kapacity 25 MW elektrolyzéru.
Autor: Jan Sochor. analytik (HYTEP)