Vyplatí se investice do fotovoltaiky? Spočítali jsme to za vás

Stále se vyplatí investovat do fotovoltaiky? Jaké výhody investice přináší a za jak dlouho se vám vrátí? V přehledném článku najdete odpovědi na nejčastější otázky ohledně návratnosti investic, financování a dotací.

Zdroj: S-Power

Snížení nákladů za energie

Hlavním důvodem, pro který si naši zákazníci pořizují fotovoltaickou elektrárnu je snížení nákladů za energie. Po skokovém navýšení cen energií každý hledá způsoby, jak ušetřit. Mít vlastní zdroj energie a být méně závislý na dodávkách od velkých dodavatelů bude výhodné bez ohledu na vývoj cen energií na světové burze.

Navíc fotovoltaika je jediný zdroj zelené energie, který je dostupný opravdu každému.

Po celé České republice jsme našim klientům šetříme až 27 000 Kč ročně a poradili více než 10 000 zákazníků, jak ušetřit.

Navrhujeme taková řešení, která se přizpůsobí provozu domácnosti a zajistí dlouhodobé a bezproblémové využívání celého systému. O stoupající oblibě fotovoltaiky svědčí i enormní nárůst počtu připojených elektráren. V polovině roku 2023 jich bylo už 130 000. Pro srovnání v roce 2022 bylo připojeno 50 000 elektráren.

Dotace, na kterou dosáhne každý

Obáváte se, že bude financování fotovoltaiky nad vaše možnosti? Pro naše zákazníky jsme zpracovali více než 8 000 žádostí o dotace a garantujeme jejich úspěšné vyřízení.

Pokud dotace není zákazníkovi udělena, náklady hradíme my a zákazníkovi nevzniká žádné riziko ani vícenáklady. Kvalitně zpracované projekty mají 100% úspěšnost při vyřízení dotací a náš zkušený tým má s přípravou dlouholeté zkušenosti.

Vyšší podpora se vztahuje na sestavy s bateriovým úložištěm. Můžete dosáhnout na dotaci až ve výši 200 000 Kč. Zjednodušeně lze říci, že čím větší je instalace, tím vyšší je poskytnutá dotace. Při volbě řešení je vhodné myslet i na budoucnost a zvážit případné rostoucí nároky domácnosti a naprojektovat elektrárnu, která bude schopná se přizpůsobit vaší rodině.

Dotační programy vychází vstříc i seniorům a znevýhodněným domácnostem. Program Nová zelená úsporám Light nabízí čerpání dotace až ve výši 90 000 Kč na pořízení  fotovoltaických systémů na ohřev vody. Ideální je tento program v kombinaci s naší sestavou S-Power MINI Light.

Návratnost investice už za 6 let

Investovaná částka, kterou jste do pořízení fotovoltaické elektrárny investovali se vám může velmi brzy vrátit. Zatímco dříve se návratnost pohybovala v desítkách let, a to zejména díky drahým komponentům, dnes je průměrná návratnost mezi 6 a 7 lety.

Dalším faktorem, který ovlivňuje délku návratnosti investice je životní styl rodiny. Domácnosti, které využijí 90 % energie mají rychlejší návratnost než domácnosti, které s využitím nepracují tak efektivně. V tomto ohledu doporučujeme konzultaci s odborníky, kteří vám navrhnou takovou sestavu, která efektivně využije vyrobenou energii a zajistí rychlejší návratnost.

Jak vypadá návratnost investice pro čtyřčlennou rodinu u nejoblíbenější sestavy S-Power MIDI?

Celková cena sestavy

430 000 Kč

Dotace z programu NZÚ

215 000 Kč

Cena pro zákazníka

215 000 Kč

Spotřeba vyrobené elektřiny

60 %

Přebytky prodávané do sítě

40 % (výkup za 3,5 Kč / kWh)

Cena elektřiny

5,5 Kč / kWh

Průměrný růst cen elektřiny

5 % (ročně)

Průměrná inflace

6 % (ročně)

Roční úspora

až 32 900 Kč

Návratnost investice

5,5 roku

Při využití elektřiny na 60 % se rodině vrátí investice během 5,5 roku. To znamená, že od šestého roku bude fotovoltaika už pouze vydělávat. Do konce garantované životnosti by tak od okamžiku splacení ušetřila, respektive vydělala víc než 658 000 korun, tedy víc než trojnásobek původní investice.

Sestava S-Power MIDI uvedená ve výpočtu zahrnuje:

  • elektrárnu o výkonu 7,36 kWp s roční výrobou 6900 – 7400 kWh
  • 16 fotovoltaických panelů AEG o výkonu 460 Wp
  • střídač GoodWe o výkonu 8 kW ET s možností záložního zdroje
  • záložní zdroj na vybrané okruhy v domě s automatickým přepnutím v případě výpadku ze sítě
  • lithiové bateriové úložiště Risen Titan HV Series GS o kapacitě 11,23 kWh

Zhodnocení ceny vašeho domu

Fotovoltaika není jen cestou k zelenému zdroji energie, ale také zvyšuje hodnotu nemovitosti. Domy s fotovoltaikou, které nejsou zcela závislé na odběru energií ze sítě umožňují majitelům zohlednit tento fakt i v ceně nemovitosti, pokud se rozhodnou ji prodat.

Čím sofistikovanější řešení, tím vyšší hodnotu nemovitost nabývá. Jednofázová elektrárna S-Power MINI, dokáže snížit náklady domácnosti až o 17 000 Kč ročně. Dlouhodobé záruky, které se na jednotlivé komponenty poskytují zajišťují dlouhodobý a bezstarostný chod.

Fotovoltaika pro vás pracuje téměř po celý rok. V kombinaci s bateriovým úložištěm čerpáte vlastní energii i ve chvíli, kdy elektrárna energii nevyrábí a jste soběstační bez ohledu na okolní vlivy. Pravidelnou údržbou, kterou pro vás může zajistit instalační společnost, výrazně prodloužíte životnost fotovoltaické elektrárny a většinu doby ze svého provozu bude fotovoltaika pouze vydělávat.

Poradíme vám a připravíme nabídku na míru vaší domácnosti. Staráme se o kompletní zajištění projektu včetně vyřízení dotací. Veškeré dotazy vám zodpovíme na naší infolince +420 222 701 258 nebo e-mailem na info@s-power.cz.

 

Autor článku: Barbora Doležalová, společnost S-Power Energies