Výnos až 12 % ročně: Solární energie v Chile se obejde bez dotací

Český developer Solek Holding (Solek) připojil v listopadu do sítě novou fotovoltaickou elektrárnu Villaseca v regionu Maule, jižně od hlavního města Santiaga. Je to již čtvrtý dokončený projekt českého investora v Chile.  Solek na chilském fotovoltaickém trhu úspěšně působí od roku 2014.

Solek


Solární energetika dává smysl bez dotací

Instalovaný výkon elektrárny dosahuje tří megawattů. Díky příznivým osvitovým podmínkám tato solární elektrárna v Chile vyrobí zhruba 6,5 milionů kilowatthodin za rok, což je více než dvojnásobek oproti podobným instalacím v Česku. V okolí Santiaga totiž slunce svítí skoro celý rok. 

Místní podmínky se také výrazně promítají do lepší ekonomiky projektu. Prodejní cena vyrobené energie se pohybuje mezi 50 a 60 dolary za megawatthodinu, což je pod úrovní tržní ceny elektřiny v Chile. Solární energetika zde dává smysl bez jakýchkoli dotací

Na tuto elektrárnu se vztahuje obří kontrakt skupiny Solek s uskupením CarbonFree. To je tvořeno kanadskými investory do obnovitelných zdrojů a Solek s nimi vloni podepsal smlouvu na výstavbu elektráren. 

Nové projekty o výkonu až 250 MW

„Nově dokončený projekt je předvojem flotily zdrojů o výkonu až 250 MW, které chceme v Chile během nejbližších let realizovat. Je to zároveň první spuštěný projekt z letošních celkem 26 MW. Dalších 14 MW je ve výstavbě a dokončeny budou začátkem příštího roku,“ uvedl Zdeněk Sobotka, zakladatel a majoritní akcionář skupiny Solek. 

„Kromě kanadských a amerických finančníků ale myslíme i na české zájemce o zelené investice. Ti se s námi mohou podílet na investicích do dalších nejméně 100 MW elektráren v rámci tohoto balíku chilských projektů, a to formou fondu kvalifikovaných investorů Solek SICAV,“ doplnil Zdeněk Sobotka. 

Chilské portfolio Solek se skládá z jednotlivých elektráren o velikosti 3 až 10,66 MWp DC v rámci programu Pequeños Medios de Generación Distribuida (malé výrobny obnovitelné energie), který je založen na menších zdrojích o velikosti do 10,66 MWp DC. Tři dříve postavené elektrárny v Chile byly již úspěšně spuštěny a dodávají do sítě elektrickou energii.

Pro Solek je výstavba solárních elektráren v Chile ziskový byznys. „Jeden megawatt výkonu dnes dokážeme postavit za 700 tisíc dolarů a prodat za 1,05 až 1,1 milionu dolarů. Hrubá marže je zhruba třetinová. Všichni jsou spokojeni, protože investoři budou i tak na provozu elektráren dosahovat výnosu osm až 12 procent ročně“ uvedl šéf Soleku Zdeněk Sobotku v nedávném rozhovoru pro časopis Euro.
Klíčové je čištění solární panelů

Nezbytnost čištění panelů


Chile má obrovskou výhodu oproti Evropě, poněvadž je zde dvoj- až trojnásobně vyšší osvit a slunce zde svítí prakticky po celý rok. Ale na druhou stranu je zde také hodně sucho, takže čištění modulů je klíčové. 

Pro čištění panelů Solek využívá malý traktor, který pravidelně čistí panely solárních panelů instalovaných v Chile. Traktor má kartáče připomínající mycí kartáče automyček. „Musíme panely čistit čtyřikrát ročně, údržba je nezbytná,“ říká Sobotka, majitel firmy Solek.

„Když údržbu děláte dobře, tak v podstatě neztrácíte výrobu. Výhodou této německé technologie je, že se šetří voda. A voda je zde v Chile velké téma. Potřebují ji na zalévání farmáři, a to je také důvod, proč jsme zde implementovali tuto technologii,“ dodává Sobotka.

„Na druhou stranu nemusíme sekat trávu, v Evropě je hlavní částí údržby sekání trávy, tady jde především o zaprášení. Nic moc tady na poušti neroste,“ poznamenává Sobotka.

Perspektivní trh

V současnosti je v Chile nainstalováno přes 2 000 megawattů a to je podobný výkon jako v České republice. Na rozdíl od České republiky, kde se loni instalovalo cca 12 MW nových solárních elektráren, v Chile však instalovaný výkon roste mílovými kroky. 

Prezident Chile totiž deklaroval, že chce zavřít všechny uhelné elektrárny, což pravděpodobně povede k dalšímu rozvoji solární energetiky. „Podle mě se výkon fotovoltaických elektráren ztrojnásobí během několika let,“ odhaduje Svoboda.

Solární energetika v Chile je teď hodně na vzestupu. Je to díky velké dostupnosti slunečního svitu a klesající ceně solárních panelů. Navíc, chilská vláda zavedla několik nikoliv dotačních, ale podpůrných strategických programů pro větší rozvoj solární energetiky.