Volvo testuje použité baterie z elektrobusů pro napájení domácnosti ve Švédsku

Švédský výrobce autobusů Volvo Buses ve spolupráci se Stena Property a BatteryLoop používají k ukládání energie a jako zdroj energie v rezidenčním komplexu Fyrklövern v Göteborgu baterie z autobusů. Projekt opakovaného použití baterií z autobusů je druhým, na kterém se Volvo Buses podílí.

Volvo


 
Druhý život pro použité baterie

„Volvo Buses je průkopníkem v oblasti elektromobility. Jeho cílem je vytvoření čisté, tiché a efektivní veřejné dopravy. Opětovné použití baterií z našich autobusů jim dává druhý život, což nám umožňuje lépe využívat zdroje a současně snižovat dopad na klima,“ říká Håkan Agnevall, prezident Volvo Buses. 
 
„Elektromobilita vytváří nové cikrulační obchodní systémy, je prospěšné spolupracovat se společnostmi Stena Property a Stena Recycling, resp. její dceřinou společností BatteryLoop, na rozvoji tohoto nového podnikání,“ dodává Agnevall.
 
Projekt opakovaného použití baterií z autobusů je druhým, na kterém se Volvo Buses podílí. Podobný probíhá s několika partnery v rezidenční čtvrti Viva v Göteborgu. Tento projekt získal řadu ocenění, včetně Environmental Building of the Year od Green Building Awards 2019.
 
Kombinace solární energie a akumulace
 
„Ve společnosti Volvo Buses máme jasně stanovenou strategii udržitelnosti, jejímž cílem není jen vytvoření udržitelné veřejné dopravy, ale také snaha o zajištění udržitelnosti celého hodnotového řetězce. Zároveň vytváříme další komerční pobídku pro elektrické autobusy, protože rozšiřujeme možnosti dalšího použití,“ vysvětluje Håkan Agnevall.
 
V rezidenční čtvrti Stena Property ve Fyrklövernu budou autobusové baterie nabíjeny ze solárních panelů namontovaných na střechách budov a elektřina bude použita ve veřejných prostorách, např. pro venkovní osvětlení. Po ukončení životnosti budou baterie odeslány k recyklaci do Stena Recycling.