Volvo testuje bezdrátové nabíjení elektromobilů

Švédské Volvo v rámci programu testování alternativních možností vyzkouší bezdrátový systém nabíjení elektromobilů v běžném provozu. Bezdrátové nabíjení elektromobilů v podání automobilky Volvo má výkon 40 kW a vyžaduje přesné zaparkování, s nímž má řidiči pomoci kamerový systém vozidla.

Zdroj: Volvo

Testovací projekt

Test bezdrátového nabíjení je jednou z mnoha iniciativ nastíněných ve strategickém projektu nazvaném „Zelená městská zóna Göteborg“. V něm jsou vymezené oblasti ve městě využívány jako živé testovací plochy pro rozvoj udržitelných technologií.

Během tří let bude malá flotila plně elektrických vozů Volvo XC40 Recharge používat jako taxi společnost Cabonline, největší taxikář v severském regionu, a nabíjet je bezdrátově na stanicích ve švédském Göteborgu. v rámci strategické iniciativy Göteborg Green City Zone, v jejímž rámci jsou určené oblasti ve městě využívány jako živé testovací prostory pro vývoj udržitelných technologií.

Automobilka Volvo chce tento způsob nabíjení otestovat v dlouhodobém 3letém programu s elektrickými vozy Volvo XC40 Recharge. Půjde o 6 taxíků společnosti Cabonline ve městě Gothenburg ve Švédsku.

Automatické dobíjení

Nabíjecí stanice použité v testu dodává Momentum Dynamics, přední poskytovatel bezdrátových elektrických nabíjecích systémů. Nabíjení se spustí automaticky, když kompatibilní vozidlo zaparkuje nad nabíjecí podložkou zabudovanou v ulici, což řidičům umožňuje pohodlné nabíjení, aniž by museli vystupovat z auta.

Nabíjecí stanice posílá energii přes nabíjecí podložku, která je snímána přijímací jednotkou v autě. Ke snadnému zarovnání vozu s nabíjecí podložkou použije Volvo Cars svůj 360stupňový kamerový systém.

U plně elektrických vozů XC40 Recharge bude výkon bezdrátového nabíjení více než 40 kW, díky čemuž bude rychlost nabíjení přibližně čtyřikrát rychlejší než kabelová 11 kW AC nabíječka a téměř stejně rychlá jako kabelová 50 kW DC rychlonabíječka.

Rozvoj nových technologií

„Zelená městská zóna v Göteborgu nám umožňuje vyzkoušet nové zajímavé technologie v reálném prostředí a časem je vyhodnotit pro případné budoucí širší zavedení,“ řekl vedoucí výzkumu a vývoje Volvo Cars Mats Moberg. Během testovacího období bude automobilka shromažďovat data a zpětnou vazbu od řidičů a zákazníků, aby našla způsoby, jak nabíjení dále vylepšit.

Mezi další partnery zapojené do projektu bezdrátového nabíjení patří švédští vlastní maloobchodní prodejci Volvo Bil a Volvo Car Sörred, švédská energetická společnost Vattenfall a její nabíjecí síť InCharge, městská energetická společnost Göteborg Energi a Business Region Göteborg, městská agentura pro hospodářský rozvoj vlastněná město Göteborg.
 
V loňském roce se společnost Volvo Cars podílela na zahájení iniciativy Göteborgské zelené městské zóny, jejímž cílem je dosáhnout do roku 2030 dopravy bez emisí. Využití skutečného města jako testovacího místa umožní společnosti urychlit vývoj technologií a služeb v oblastech elektrifikace, sdílené mobility, autonomního řízení, konektivity a bezpečnosti.