Volkswagen prohlubuje bateriovou spolupráci s Northvoltem

Spolupráce německého výrobce automobilů Volkswagen a švédského výrobce bateriových článků Northvolt AB v rámci společné továrny v Německu úspěšně pokračuje. V rámci společného projektu „Northvolt Zwei“ byla v dubnu zahájena výstavba výrobních hal a nezbytné infrastruktury.

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

 

Nová továrna

 

Díky investici ve výši 450 milionů eur vzniká v německém městě Salzgitter jedna z největších továren na výrobu lithium-iontových (Li-Ion) bateriových článků v Evropě. Tento týden koncern Volkswagen potvrdil, že ze svých zdrojů profinancuje stavbu nové továrny.

 

Společný podnik „Northvolt Zwei“, na kterém participuje Volkswagen a Northvolt, si pak budovy a výrobní areál pronajme. Výroba v nové továrně s počáteční kapacitou až 16 gigawattů ročně má být zahájena v roce 2024.

 

„V rámci společného podniku se společností Northvolt optimalizujeme naší strategickou pozici ve zajištění dodávek baterii pro naší společnost v budoucnosti,“ řekl Dr. Stefan Sommer, člen představenstva koncernu Volkswagen zodpovědný za zásobování. „Kromě zajištění dodávek od externích dodavatelů také systematicky budujeme vlastní výrobní kapacity“.

 

Masívní investice do baterií

V polovině roku 2019 německá automobilka VW oznámila, že její představenstvo schválilo plán na vybudování továrny na baterie v Německu. Volkswagen takto chce eliminovat závislost na dodávkách bateriových článků od asijských koncernů jako LG Chem, Panasonic nebo SK Innovation.

 

Automobilka už dříve uvedla, že v roce 2025 bude potřebovat roční kapacitu baterií více než 150 gigawatthodin v Evropě a dalších 150 gigawatthodin v Asii. Do roku 2030 se toto číslo zdvojnásobí.

 

Kromě výroby vlastních baterií VW vytvoří společné podniky a pomůže financovat výrobu baterií. VW si potřebuje zajistit dodávky baterií v množství, jaké potřebuje. V rámci společného podniku dodavatelům poskytne finanční prostředky a sdílí s nimi riziko nových výrobních kapacit.

 

V roce 2019 automobilka VW investovala zhruba 900 milionů eur do společných aktivit se švédským výrobcem baterií Northvolt. Letos v lednu pak VW uzavřel podobné partnerství v Číně se společnosti Guoxuan High-tech, která vyrábí autobaterie. Krok souvisí se snahou Volkswagenu prosadit se s elektromobily v Číně – na jednom z největších automobilových trhů světa.