Vláda schválila změnu zákona o podporovaných zdrojích energie

Na konci října vláda schválila změnu zákona o podporovaných zdrojích energie. Jejím cílem je umožnit, aby mohla být domácnostem kompenzována část regulované ceny elektřiny.

O změnách v legislativě můžete diskutovat s předním právním expertem Pavlem Douchou (partner AK DouchaŠikola Advokáti), který vystoupí  na  konferenci Smart Energy Forum ve čtvrtek 11. listopadu v Praze. 

Zdroj: redakce

Zmírnění dopadů drahé energie

Babišův kabinet tak chce zmírnit dopad rostoucích cen energií na obyvatele. Vyplývá to z vládních materiálů.

Na schválenou změnu může podle ministerstva průmyslu a obchodu navázat úprava nařízení o odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje domácnostem se spotřebou do tří megawatthodin ročně. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) řekl, že pro stát by to mělo znamenat výdaj maximálně osm miliard korun ročně.

Domácnost bude podle něj moci uspořit maximálně přibližně 1500 korun. Pomoc by se měla týkat zhruba 5,3 milionu odběrných míst, z toho zhruba 4,3 milionu domácností. Zbytek jsou například chaty a chalupy.

Ve výše zmíněném nařízení vlády bude podle schválené změny zákona moci být stanoveno, jaké množství elektřiny odebrané domácností bude od platby osvobozeno.

„Zákon zároveň bude umožňovat Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) stanovit úhradu na složku ceny služby distribuční soustavy a složku ceny služby přenosové soustavy na podporu elektřiny pro předávací místa s distribuční soustavou na napěťové hladině nízkého napětí také podle distribuční sazby,“ uvedlo MPO v předkládací zprávě na vládu.

Dočasné snížení DPH

U ceny elektřiny pro domácnosti tvoří přibližně polovinu výsledné ceny regulovaná část stanovována Energetickým regulačním úřadem, u plynu je to necelá třetina. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé. Energetický regulační úřad svoji část ceny na další rok pravidelně oznamuje na konci listopadu.

“V první řadě musíme pomoct nejohroženějším domácnostem a firmám. Vláda ČR proto navrhla dočasné snížení DPH z cen energií na 0% sazbu. Budeme se snažit přesvědčit Evropskou komisi, že se jedná o správné řešení, které je potřeba využít i do budoucna. To by spolu s odpuštěním poplatků za obnovitelné zdroje energie mělo pomoct i českým zákazníkům, kteří nedávno přišli o svého dodavatele energií,” říká ministr Havlíček.

O změnách v legislativě můžete diskutovat s předním právním expertem Pavlem Douchou (partner AK DouchaŠikola Advokáti), který vystoupí  na  konferenci Smart Energy Forum ve čtvrtek 11. listopadu v Praze.