Vláda projedná návrh přiměřenosti zisku obnovitelných zdrojů

Vláda premiéra Fialy ve středu projedná návrh, který stanovuje hodnoty takzvaného vnitřního výnosového procenta (IRR) pro jednotlivé druhy obnovitelných zdrojů, a určuje tedy přiměřenost zisku obnovitelných zdrojů. Vyplývá to ze zveřejněného programu vládního jednání. Ministři měli návrh nařízení z pera ministerstva průmyslu a obchodu projednat již ve středu 31. srpna, projednání bodu ale odložili.

Limit ziskovosti

Loni v září schválila Poslanecká sněmovna Novelou zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE), která stanovila  interval hodnot výše vnitřního výnosového procenta investic (IRR) pro obnovitelné zdroje, který je v rozmezí 8,4 až 10,6 procenta. Povolená míra ziskovosti (IRR)pro vodní, větrné a solární elektrárny zůstává na úrovni 8,4 procenta ročně, u zdrojů na spalování biomasy to bude 9,5 a u bioplynových stanic 10,6 procenta.

Zmíněné cifry se objevují v návrhu nařízení vlády, který má po dlouhých odkladech schválit koaliční vláda premiéra Petra Fialy na svém zasedání ve středu 7. září. Příslušný dokument, který lze nalézt v legislativní databázi eKlep, nese název: Návrh nařízení o stanovení hodnoty vnitřního výnosového procenta pro jednotlivé druhy obnovitelných zdrojů.

Rozporuplné schvalovací řízení

Ministerstvo průmyslu a obchodu tento dokument poslalo do mezirezortního připomínkového řízení již na počátku dubna. Připomínkové řízení však bylo poměrně komplikované, mnohé úřady či instituce požadovaly stejnou sazbu pro všechny zelené energie.

Například Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR a Komora obnovitelných zdrojů energie požadovaly sazbu 10,6 procenta ve všech případech. Přistoupit na takové řešení by ale podle MPO znamenalo významné odchýlení se od notifikačního rozhodnutí Evropské komise.

Ziskovost je v mezích limity IRR

Ziskovost solárních, větrných nebo malých vodních elektráren a bioplynových stanic uvedených do provozu v letech 2006 až 2010 je podle závěrů kontroly MPO v pořádku. Zprávu o výsledcích zveřejnilo MPO na svém webu. Ziskovost zelených elektráren měřená IRR se podle kontroly pohybuje od pěti do sedmi procent ročně. Je tak spíše nižší, než stát původně předpokládal.

Kontroverze v souvislosti s podporou zmíněných zdrojů dlouhodobě budí především takzvaný solární boom na konci prvního desetiletí 21. století. Analýza MPO se proto zaměřila právě na toto období. O nepřiměřené ziskovosti takzvaných solárních baronů hovoří dlouhodobě někteří politici, mezi nimi prezident Miloš Zeman. Zisky solárních elektráren kritizovala i bývalá šéfka ERÚ Alena Vitásková či bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

Výsledků šetření MPR prokázaly, že ziskovost všech typů zelených elektráren v pořádku a není třeba ji dále řešit v rámci takzvané kontroly překompenzace. Ziskovost měřená vnitřním výnosovým procentem (IRR) se zpravidla pohybuje od 5 do 7 procent ročně. Tedy hluboko pod maximální povolenou sazbou IRR, jejíž překročení by vedlo k zásahu státu a krácení podpory v dalších letech