Vláda nepodpořila pobídkou novou čínskou bateriovou investici v Česku

V úterý Babišům vládní kabinet zamítl žádost čínské společnosti Minth Automotive Technology Research & Development Co., Ltd., (dále jen Minth) na poskytnutí státní investiční pobídky na zahájení výroby bateriových skříní pro elektromobily v Kralupech nad Vltavou. Podle vlády tato investice za více než 836 milionů nesplňuje podmínky pro její poskytnutí.

Zdroj: BASF

Zamítnutá pobídka

Na jaře se firma obrátil na stát s žádostí o slevu na dani formou investiční pobídky v hodnotě 209 milionů korun. Investice společnosti Minth za 836 milionů korun by měla podle agentury CzechInvest za deset let do státního rozpočtu přinést 1,8 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu ministerstva průmyslu a obchodu, které resort předložil vládě k projednání.

Firma požádala letos stát o slevu na dani formou investiční pobídky v hodnotě 209 milionů korun, kterou v úterý však vláda zamítla.

Čínská skupina Minth se zaměřuje zejména na výrobu a vývoj dílů pro automobilový průmysl. Nyní plánuje rozšířit výrobu o bateriové skříně pro elektromobily. Ty se budou vyrábět v Kralupech nad Vltavou.

Nová pracovní místa

Čínská společnost Minth byla založená v roce 1992 a nyní patří mezi sto vrcholových světových dodavatelů pro automobilový průmysl. Dohromady zaměstnává ve více než 50 výrobnách a pěti vývojových centrech kolem 18 tisíc lidí v USA, Mexiku, Velké Británii, Německu, Česku, Srbsku, Číně, Thajsku a Japonsku.

Projekt firmy Minth v Kralupech nad Vltavou by měl vytvořit 176 pracovních míst. S jeho přípravou firma začala loni v srpnu, letos v dubnu plánuje zahájit zkušební provoz a od příštího roku by se měla výroba rozjet naplno.