Vláda: Navýšení limitu pro fotovoltaické elektrárny bez licence z 50 kW na 100 kW je prioritou!
Řada inovativních opatření
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo 22 opatření na omezení administrativní zátěže podnikatelů. Opatření pomohou podnikatelům snížit náklady a ušetřit čas.
Cílem je všechna opatření realizovat do konce 1. poloviny příštího roku. Podnikatelský balíček vznikl na základě podnětů odborné veřejnosti, podnikatelských svazů a asociací.
„Připravili jsem celkem 22 opatření, která pomohou podnikatelům zjednodušit život, umožnit jim snižovat výdaje, šetřit čas a zvýšit produktivitu. Zaměřujeme se na digitalizaci procesů, využití umělé inteligence, ale také na legislativní změny, které pomohou usnadnit podnikání napříč oblastmi a zvýšit atraktivitu Česka i mezi zahraničními investory,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Podnikatelský balíček přináší řadu inovativních opatření, která reagují na potřeby podnikatelů a cílí na snížení byrokratické zátěže.
Fotovoltaika do 100 kWp bez licence
Vláda nově například do balíčku přidala navýšení limitu pro fotovoltaiku z 50 kW na 100 kW, do kterého by nebyla nutná výrobní licence od Energetického regulačního úřadu.
„Díky tomuto návrhu podpoříme rozvoj obnovitelných zdrojů, usnadníme povolávací procesy a celý proces tak urychlíme,“ říká ministr Síkela s tím, že by se jednalo o drobné stavby s výjimkou stavby vodního díla, kulturních památek a staveb ve zvláště chráněném území, památkové rezervaci nebo v památkové zóně.
Gestprem přípravy nového opatření je resort MPO, které na tom bude spolupracovat s MMR. Cílem je všechna opatření realizovat do konce poloviny příštího roku.
Legislativní revoluce
Navýšení limitu pro fotovoltaika bez licence do 100 kWp bude součástí nového Zákona o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie (ZOZE), který MPO v polovině srpna předložilo do meziresortního připomínkového řízení.
ZOZE dokončuje změny stavební a energetické legislativy a dalších souvisejících předpisů týkajících se ochrany životního prostředí a měl by završit zavedení vládních opatření na zrychlení povolovacího řízení výstavby a modernizace obnovitelných zdroje energie (OZE).
Návrh ZOZE už obsahuje i další úpravy stávajících právních předpisů, které Komora OZE dlouhodobě prosazuje a jejichž zahrnutí do návrhu vítá, například posunutí hranic pro OZE bez povolování stavebním úřadem a stejně tak pro licence na výrobu elektřiny z 50 na 100 kW, pro OZE povolované ve zjednodušeném stavebním řízení ze 100 na 250 kW a rovněž pro OZE stavěné a provozované ve veřejném zájmu z 1 MW na 100 kW.
„Tento zákon je poslední z velkých legislativních změn, kterými se poslední roky snažíme intenzivně zjednodušit a zefektivnit povolovací proces, abychom zajistili rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů a naplňování strategických cílů státu. Nyní dále upravujeme výkonové hranice pro veřejný zájem, licenci i stavební povolení,” řekl René Neděla, vrchní ředitel sekce energetiky na MPO.