Vláda hodlá osekat podporu solárním elektrárnám o 7 miliard v roce 2022

Dotace pro podporované zdroje energie ze státního rozpočtu mají pro příští rok meziročně klesnout o 7 miliard na 20 miliard korun. Počítá s tím návrh státního rozpočtu na příští rok, který připravuje vláda.

Zdroj: Wikipedia

Další jednání na úrovní ministerstev

Ministerstvo financí uvedlo, že návrh státního rozpočtu pro rok 2022 vychází ze střednědobého výhledu schváleného vládou na podzim 2020. V návrhu rozpočtu jsou zohledněny možné dopady a úspory prostředků vynakládaných ze státního rozpočtu na podporované zdroje energie (POZE), které má zajistit novela zákona, jež je před třetím čtením v Poslanecké sněmovně.

Celkové náklady na POZE v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun, v roce 2020 jim bylo vyplaceno 45,4 miliardy korun. Část podpory pro POZE kryje státní rozpočet, zbytek dotují zákazníci v cenách elektřiny.

„Konečný návrh výše dotace nicméně bude předmětem dalších jednání mezi ministerstvy financí a průmyslu a obchodu v rámci přípravy návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2022,“ řekl Zdeněk Vojtěch z oddělení komunikace ministerstva financí (MF).

Novela bude projednána dnes ve výborech

Sněmovna minulý týden NZPOZE odeslala do třetího čtení. Cílem předlohy je kromě jiného omezit podporu solárních elektráren postavených v letech 200-2010. O nastavení této podpory i podpory dalších obnovitelných zdrojů pak rozhodnou poslanci při závěrečném schvalování podle toho, který ze vznesených návrhů podpoří.

Novela zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE) se bude dnes odpoledne projednávat v Hospodářském výboru. V následujících dnech pak bude následovat klíčové třetí čtení, které definitivně rozhodne o schválení novely.

Spory mezi poslanci způsobuje v NZPOZE rozdílný přístup k povolené ziskovosti jednotlivých obnovitelných zdrojů energie. Vnitřní výnosové procento (IRR), zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, mělo podle ní pro solární zdroje činit 6,3 procenta. U dalších obnovitelných zdrojů mělo být vyšší. Kdy a v jaké formě začne novela platit, ale zatím není jasné.

Ve druhém čtení ministr Havlíček přišel s kompromisem ve věci razantního snížení podpory pro FVE.   Havlíček nyní navrhuje, že se limit výnosnosti (IRR) pro FVE zvýší z 6,3 na 8,4 procenta, ale výměnou za vyšší sazbu solární daně o 10%.  

Havlíček popsal, že pokud by u solárních elektráren bylo IRR 8,4 procenta, k čemuž se podle něj kloní odborná veřejnost, a současně by se o deset procent zvýšila solární daň, přineslo by to do státního rozpočtu na solární dani čtyři až pět miliard. K tomu by stát ušetřil jednu až dvě miliardy v rámci IRR. „Pracujeme s tím, že by to mohlo být v tuto chvíli mezi pěti až sedmi miliardami korun,“ řekl Havlíček.

Od roku 2006 do konce roku 2019 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 385 miliard korun. Vyplácení podpory pro solární elektrárny dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman.