Vláda chystá úsporný tarif za elektřinu a odpouštění plateb na obnovitelné zdroje

Vláda hodlá občanům a firmám ulevit kvůli krizi v energetice. Kromě speciálního tarifu pro domácnosti nyní zvažuje snížení či odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje energie. „Odpuštění plateb za obnovitelné zdroje je jedna z věcí, nad kterou sami přemýšlíme,“ řekl minulý týden premiér Petr Fiala v rozhovoru pro deník DNES.

Úleva občanům a firmám

Jako první opatření v boji proti energetické krizi vlády hodlá představit speciální úsporný energetický tarif. Podle Fialy vláda představí úsporný tarif do konce června. Chce tak  ulevit lidem, které trápí zdražování elektřiny, plynu či benzínu v posledních měsících.

O tom úsporném tarifu se hovoří již od dubna, ale stále není jasné, jak bude vypadat. Kromě toho z vlády zaznělo, že to bude stát 24 až 25 miliard korun, pak zaznělo 50 miliard korun ze státního rozpočtu.

„S přípravou úsporného tarifu jsme docela daleko. Parametry dolaďujeme a seznámím s nimi veřejnost do konce června. Levné to pro státní rozpočet nebude,“ konstatoval Fiala.

Odpuštění plateb za obnovitelné zdroje

Odpuštění plateb občanům za obnovitelné zdroje energie již od prosince 2021 opakovaně navrhuje bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který je nyní opoziční poslanec za hnutí ANO.

„Odpuštění plateb za obnovitelné zdroje je jedna z věcí, nad kterou sami přemýšlíme a kterou propočítáváme, v jaké podobě by to mohlo fungovat. Je to logické a je to opatření, které by mohlo pomoci firmám, což je také věc, kterou vedle pomoci občanům musíme mít na paměti,“ řekl Fiala.

U ceny elektřiny pro domácnosti tvoří přibližně polovinu výsledné ceny regulovaná část stanovována Energetickým regulačním úřadem, u plynu je to necelá třetina. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také právě příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé. Energetický regulační úřad svoji část ceny na další rok pravidelně oznamuje na konci listopadu.

Na takzvané podporované zdroje energie jde celkový roční příspěvek kolem 45 miliard korun, z toho 27 miliard platí stát a zbylých zhruba 20 miliard hradí ve svých platbách domácnosti a firmy. Od roku 2006 bylo na podporu podporovaných zdrojů energie v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun.