Vitásková: Stát by měl napravit křivdy investorům, kteří do solárního byznysu šli čestně

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) podala státním žalobcům podněty k prošetření stovek solárních licencí z roku 2010. Nyní se ale solárních investorů zastává. Proč?

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

Složitá situace

Po svém jmenování do funkce předsedkyně ERÚ Vitásková spustila „hon na solární investory“. V rámci toho podala státním žalobci Zemanovi více než 120 podnět na sporné udělování licencí pro provozovatele velkých fotovoltaických elektráren v letech 2009-2010.

„Byla to složitá situace, protože sami představitelé solárních asociací dali podnět na Ministerstvo průmyslu a obchodu, že ERÚ vydával licence v roce 2010 nezákonně. Takže jsme měli povinnost začít jednat, ta lhůta pro zahájení obnovy řízení se krátila, platila jen do konce roku 2013,“ komentuje své tehdejší konání Vitásková v rozhovoru pro portál Seznam Zprávy.

Podle Vitáskové se „solární smršť“ nedala zvládnout. „Takže jsme se nakonec s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem dohodli a předali jsme mu asi 120 podnětů. Státní zastupitelství dostalo posilu a dělalo na těchto podnětech,“ říká Vitásková.

Ze solárů se stal zločin

V současnosti považuje Vitásková soláry za moderní technologie, ale u nás se to vzalo  za špatný konec. V letech 2009-2010 se z nich stala byznysová záležitost, na které mnoho investorů vydělalo miliardy.

Podle Vitáskové se v minulosti stal ze solárů zločin. „Tím, jak byly podmínky nastaveny. Neříkám, že to byl zločin těch, kdo do toho šli. Byl to zločin státu spáchaný na investorech. Protože stát udělal nabídku, kterou pak nemohl dodržet, takže retroaktivně mění podmínky,“ dodává Vitásková.

„Já jsem pořád přesvědčená, že nelze udělat silnou čáru a zapomenout na to. Musí se napravit křivdy, které byly způsobeny investorům, kteří do solárního byznysu šli čestně, kteří jen chtěli podnikat, a pak skončili jako žebráci nebo jsou dehonestováni jako zločinci,“ komentuje Vitásková.

Vitásková je přesvědčena, že stát nyní musí napravit to, co solárníkům způsobil. „I proto jsem navrhovala zřízení parlamentní vyšetřovací komise k solárnímu byznysu. Není to pochybení poctivých podnikatelů. Je ale samozřejmě i hromada nepoctivých, těch, kteří koncem roku 2010 vůbec elektrárnu neměli a přesto dostávali licence,“ upřesňuje Vitásková svůj pohled na soláry.

Vzhledem k tomu, že podpora solárů stojí Česko až na podporách až 1000 miliard,  hysterie kolem bude ještě pokračovat. „Je to strašně moc peněz a zbrzdilo to rozvoj obnovitelných zdrojů. Celý sektor nepoškodila Vitásková. Já jsem celou dobu naopak snažila posadit ten vlak zpátky na koleje,“ uzavírá Vitásková.