Vitásková požaduje po státu miliony za solární trauma

Obvodní soud pro Prahu 2 minulý týden odročil jednání ve sporu bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové a ministerstva spravedlnosti. Manažerka po státu požaduje odškodnění 35 milionů korun za trestní stíhání v kauze solárních elektráren. Stíhání, které skončilo osvobozením, ji podle ní zasáhlo v pracovní, rodinné i osobní sféře. Ministerstvo jí přiznalo jako náhradu nemajetkové újmy 450.000 korun, další peníze vyplatit odmítá.

Zdroj: ERÚ

Komplikovaný spor

Soud měl ve čtvrtek vynést rozsudek ve sporu Aleny Vitáskové s ministerstvem spravedlnosti, ale neučinil tak. „Situace se zkomplikovala,“ uvedl soudce Ondřej Růžička s odkazem na další žaloby, které Vitásková na stát podala. Její právník Pavel Kohút uvedl, že kdyby soudce sloučil všechny nároky do jednoho, vzrostla by žalovaná částka o 14 milionů korun.

Původní žaloba se týkala 35 milionů korun, které Alena Vitásková žádá jako odškodnění za své trestní stíhání v kauze solárních elektráren. Ministerstvo spravedlnosti sice její nárok na odškodnění za stíhání uznalo, ale pouze ve výši 450 tisíc korun

Vitásková u soudu uvedla, že měla kvůli stresu zdravotní problémy. Přes tuzemská i mezinárodní ocenění kvůli stíhání nemohla dostat práci. Obvinění bylo podle ní vykonstruované a policisté ji šikanovali. Žena zkritizovala také svou „intenzivní veřejnou dehonestaci v médiích“, k níž podle ní přispěl i dozorový státní zástupce.

Částka, kterou Vitásková požaduje, zahrnuje mimo jiné 2,5 milionu jako náklady na právní zastupování. Jako nemajetkovou újmu za dvouleté stíhání žádá dvakrát sedm milionů.

Trable kvůli Zemkovým elektrárnám

Fotovoltaická kauza se týkala solárních elektráren Zdeněk-Sun a Saša-Sun na Chomutovsku, které patří do impéria podnikatele Zdeňka Zemka. Elektrárny získaly od ERÚ licenci na výrobu těsně před koncem roku 2010, tedy ještě za vysoké výkupní ceny, ačkoliv nebyly dokončené.

Brněnský krajský soud Vitáskovou původně poslal do vězení na 8,5 roku za zneužití pravomoci, nakonec se ale dočkala osvobození. Žena dlouhodobě uvádí, že tím, kdo připustil vydání licencí, nebyla ona, ale její předchůdce v čele úřadu Josef Fiřt. Prezident Miloš Zeman Vitáskovou v roce 2018 vyznamenal medailí Za zásluhy.

Někdejší šéfka energetického úřadu Vitásková chce vyšší odškodné za své stíhání, soud proto odložil verdikt.