Video: Volkswagen v praxi představil proces recyklace baterií z elektromobilů

Nároky kladené na baterie elektromobilů jsou extrémně vysoké, a Volkswagen se je proto snaží vyrábět v co nejvyšší kvalitě a zároveň zajistit jejich smysluplné využití i ve chvíli, kdy už se nehodí pro nasazení ve vozidlech. Proto Volkswagen ve spolupráci s několika partnery v oblasti recyklace vyvíjí efektivní a bezpečný proces recyklace, kterou společnost již realizuje v továrně v německém Salzgitteru.

 

Zdroj: Volkswagen

Zdroj: Volkswagen

Pilotní program recyklace

V současnosti běžná baterie elektromobily váží kolem 400 kg a obsahuje spoustu cenných materiálů.  Nejvíce hliníku, dále také grafit, nikl, měď, mangan, kobalt, ocel a další. Výrobci elektromobilů proto investují i do procesů recyklace, při němž jsou baterie rozebrány, rozdrceny a zpracovány. 

Volkswagen zahájil pilotní fázi výroby ve své nové továrně na baterie, kterou buduje společně s firmou Northvolt v Salzgitteru v Dolním Sasku. V příštích deseti letech ude plánuje Volkswagen vyrobit přibližně 22 milionů elektrických vozidel.

Takový počet elektromobilů vyžaduje obrovské množství baterií, které jednou doslouží a buď budou použity jako stacionární systémy akumulace energie, nebo se budou muset recyklovat. Právě v nové továrně v Salzgitteru se baterie budou nejen vyrábět, ale také se zde bude provádět jejich recyklace.

Představení procesu recyklace

Koncern Volkswagen si zakládá na tom, aby všechny použité baterie prošly na konci svého životního cyklu recyklací. Volkswagen ve spolupráci s několika partnery v oblasti recyklace vyvíjí efektivní a bezpečný proces recyklace dostupný pro všechny trhy.

Zdroj: Volkswagen

„Baterie jsou rozebrány, rozdrceny a zpracovány. Přitom se ve velkém množství získávají zpět suroviny, jako je nikl, měď  a kobalt, které mohou být znovu použity například při výrobě nových bateriových článků“, říká Tobias Enge, koncernový stratég pro oblast elektromobility a infrastruktury.

S rostoucím počtem elektromobilů se postupně zvýší i počet baterií, které bude možné opakovaně použít. Společnost Volkswagen v rámci své strategie týkající se opětovného využití baterií a recyklace přispěje k šetření důležitých zdrojů. Takový udržitelný přístup zvyšuje nadšení pro elektromobilitu i zájem o elektromobily společnosti Volkswagen.

Na počátku února se Volkswagen pochlubil krátkým videem, ve kterém podrobně ukazuje, jak taková recyklace baterií vlastně probíhá. Toto video si můžete prohlédnout níže.