Video: V Austrálii se připravuje obří projekt v oblasti výroby a akumulace solární energie s českou stopou

Mezinárodní společnost s českými kořeny Photon Energy oznámila, že hodlá na pozemku o rozloze 1200 hektarů v Jižní Austrálii vybudovat doposud největší projekt pro akumulaci solární energie na světě s kapacitou 3,6 GWh. Tento projekt překračuje jakékoliv největší současné projekty pro skladování energie na světě, s výjimkou přečerpávacích vodních elektráren.

Zdroj: Raygen

Největší projekt svého druhu na světě

Společnost Photon Energy již zahájila proces vyjednávání povolení a připojení k síti, a očekává, že do konce roku 2023 dosáhne fáze technické připravenosti k výstavbě. Společnost v současné době připravuje v Austrálii několik lokalit vhodných pro výstavbu elektrárny využívající solární technologii od společnosti RayGen v kombinaci s jejím řešením pro akumulaci energie.

Na základě předběžných návrhů vyvine Photon Energy projekt o výkonu 300 MW s kapacitou připojení k síti 150 MW. Cílová kapacita pro akumulaci energie je 3,6 GWh, což odpovídá 24 hodinám plného zatížení sítě z úložiště. Překročí tak kapacitu 3 GWh solární elektrárny Ouarzazate v Maroku, která disponuje v současné době úložištěm s největší kapacitou pro akumulaci energie jakéhokoli typu na světě, s výjimkou přečerpávacích vodních elektráren.

„Jsme nadšeni, že se jako developer můžeme podílet na tomto inovativním a celosvětově významném projektu pro skladování solární energie  v  Jižní Austrálii.   Skvělé podmínky pro výrobu energie ze slunce a potřeba jejího skladování vzhledem k vysokému podílu obnovitelných zdrojů v této oblasti je jsou nejlepším předpokladem pro využití technologie RayGen,“ komentoval Michael Gartner,  CTO Photon Energy Group a výkonný ředitel Photon Energy Australia.

Využití unikátní technologie akumulace energie

Photon Energy zahájila proces vyjednávání povolení a připojení k síti, a očekává, že do konce roku 2023 dosáhne fáze technické připravenosti k výstavbě.

RayGen již několika let připravuje nové řešení tím, že kombinuje svoji patentovanou solární technologii PV Ultra, jež vyrábí elektřinu a teplo, s přizpůsobeným cyklem tepelného skladování Thermal Hydro.

Ve svých řešeních výroby a skladování solární energie integruje společnost RayGen svoji patentovanou technologii PV Ultra – kogenerační koncentrovanou fotovoltaickou výrobu energie s patentovaným elektrotermálním úložistěm, které spojuje akumulaci tepelné energie ve vodním rezervoáru, organický Rankin Clausiův cyklus pohánění turbíny a průmyslové chladiče. Technologie PV Ultra je úspěšně v provozu již šest let v zařízení RayGen ve městě Newbridge ve státě Victoria.

Společnost RayGen nedávno uzavřela kolo navýšení kapitálu o 55 milionů AUD, na kterém se podílela také společnost Photon Energy spolu s AGL Energy, Schlumberger New Energy, Chevron Technology Ventures a Equinor Ventures. RayGen v současné době staví elektrárnu o kapacitě 4 MW / 50 MWh v Carwarp na území australského státu Victoria, která má být dokončena v polovině roku 2022.

Níže uvedené video popisuje princip fungování unikátní technologie výroby a akumulace energie společnosti RayGen: