Video: Jak probíhala stavba největší plovoucí solární elektrárny ve střední Evropě?

Dceřiná společnost ECOwind skupiny BayWa re a rakouský dodavatel energie EVN dokončili výstavbu největší plovoucí fotovoltaické elektrárny (PFVE) o výkonu 24,5 MWp v rakouském Grafenwörthu. Nová instalace je největší projekt svého druhu nejen v Rakousku, ale i ve střední Evropě.

Zdroj: Zimmermann

Hotovo za 10 týdnů

Nová PFVE v rakouském Grafenwörthu o výkonu 24,54 MWp se nachází na ploše o velikosti 14 hektarů. Tato nová PFVE byla vybudována na vodní hladině v bývalé pískovně a štěrkovně na dvou jezerech. Ročně vyrobí 26 700 MWh zelené elektřiny a bude schopna zásobovat přibližně 7 500 rakouských domácností.

Samotná realizace největší PFVE ve střední Evropě netrvala dlouhou. Na projektu se použila 45 304 solárních modulů s orientací východ-západ, které se společnosti BayWa povedlo instalovat za pouhých 10 týdnů. Projekt využívá 158 střídačů a 10 plovoucích transformátorů o výkonu 1 800 kVA. 

„Společnost BayWa r.e. jako lídr na trhu v segmentu PFVE v Evropě vidí důležitou roli této technologie v energetické transformaci. Proto jsme nadšeni, že můžeme PFVE přinášet do stále většího počtu zemí. Vytváříme novou funkci pro jinak nevyužívané vodní plochy – bez kompromisů v oblasti ochrany životního prostředí. Biologická rozmanitost a udržitelnost jsou pro nás hlavními aspekty všech projektů v oblasti PFVE,“ říká Dr. Benedikt Ortmann, globální ředitel solárních projektů společnosti BayWa r.e..

Nejen vyšší výtěžnost

„Plovoucí fotovoltaika má také výhodu vyššího výtěžnosti vyrobené elektřiny díky chladicímu efektu vody – což z aplikace činí velmi atraktivní vyhlídku pro vlastníky nevyužívaných vodních ploch,“ dodává Johann Janker, generální ředitel společnosti ECOwind, která výstavbu nová PFVE prováděla.

V průběhu následujících let bude společnost ECOwind pravidelně provádět výzkum rybí populace a místní fauny vážek, aby zajistil integraci projektu do okolního ekosystému.

PFVE je dražší než pozemní solární instalace z pohledu investičních nákladů, ale náklady na pozemky, avšak provoz a údržbu bývají nižší. V závislosti na lokalitě a technologii může být výkon PFVE až o 30 % vyšší než u pozemních fotovoltaických elektráren.

BayWa re instalovala více než 230 MW plovoucích fotovoltaických projektů po celém světě . Projekt v Rakousku je čtvrtou největší PFVE v Evropě spolu se třemi projekty v Nizozemsku – všechny postavila BayWa re v průběhu posledních 3 let.

Agentura IHS Markit uvádí, že do konce roku 2021 se na celém světě instalovalo 3,4 GW s segmentu PFVE. Do budoucna agentura předpovídá, že globální poptávka po PFVE dosáhne do roku 2026 až 14 GW. P

Průběh výstavby největší plovoucí solární elektrárny v Rakousku zachycuje níže uvedené video: