Video: Huawei vyzve na souboj Teslu ve výrobě elektromobilů

Na konci prosince představil čínský technologický gigant Huawei hybridní SUV vůz pod značkou Aito M5. Jedná se o vůz, který bude jezdit na elektřinu i na palivo. Díky špičkový výkonu a  velmi dlouhému dojezdu v podstatě Huawei vyzval na souboj americkou automobilku Tesla.

Zdroj: Huawei

Lepší než Model Y od Tesly?

Na oficiálním představení nových produktů uvedl Richard Yu, výkonný ředitel a generální ředitel skupiny Huawei pro spotřebitelský byznys, uvedl, že první model vozu Aito M5 bude vybaven operačním systémem Huawei HarmonyOS. Dodávky mají být zahájeny kolem 20. února po lunárním novém roce.

Čínský technologický gigant Huawei, který je známý především svými telekomunikačními produkty, chytrými telefony anebo také fotovoltaickými střídači, nyní vstupuje na nový trh elektromobility. Samotný vůz Huawei Aito M5 představuje plug-in hybridní SUV střední třídy.  Na vývoji nového vozu Huawei pracoval společně s výrobcem elektromobilů Seres.

Yu ve své prezentaci tvrdil, že Aito M5 nabízí špičkový výkon a dojezd lepší než Model Y od Tesly. Na rozdíl od vozů Tesla však Aito M5 není poháněno čistě elektřinou, protože má palivovou nádrž pro prodloužení dojezdu, když se baterie vybije.

Pohon vozu pak zajišťuje čtyřválec 1,5T společně s asynchronním střídavým motorem a synchronním motorem s permanentním magnetem. U nejvýkonnější vlajkové verze vozu dočkáme výkonu o 365 kW, u střední verze je to 315 kW.

Dlouhý dojezd a vlastní operační systém

Model Aito M5 je vybaven baterií s kapacitou 40 kWh, přičemž její dobití z 20 na 80 % zabere při 7 kW rychlonabíjení 45 minut. Pomalé nabíjení pak může zabrat až 5 hodin. Elektřinu však lze získat i spalováním benzínu, kdy se dočkáme výkonu „dobíjení“ o 220 V. Dojezd nejdražšího modelu pak činí dle WLTC 1 102 km, NEDC zase uvádí 1 195 km.

Při navrhování vozu byl kladen velký důraz na implementaci moderních technologií. Vůz spolehá na plnou integraci operačního systému Huawei Harmony OS. Díky tomu se má vůz stát součástí ekosystému značky. 
Rozhraní na displeji pak běží na systému Harmony OS, přičemž disponuje možností split-screen, 3D rozpoznáním obličeje, odemknutí vozu pomocí NFC čipu v hodinkách Huawei či automatickým přihlášením Huawei ID.

Integrace systému HarmonyOS s novým vozem Seres v Číně je významná, protože mnoho začínajících výrobců elektromobilů se snaží prodat myšlenku, že se automobily začnou podobat roli chytrých telefonů v životě spotřebitelů. Vůz je vybaven dotykovou obrazovkou pro nastavení funkcí vozu a poslech hudby nebo sledování filmů.

Další informace o nové produktové novince na poli elektromobility od Huawei naleznete v níže uvedeném videu.