Video: Energy Vault spouští do provozu první baterii v podobě jeřábu s účinností 85%

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie nutí vědce hledat inovativní způsoby, jak vyrobenou zelenou energii rychle uložit, a později v době špiček rychle uvolňovat do sítě. Jednou z nadějných technologií na bázi gravitační akumulace realizuje již v praxi švýcarský startup Energy Vault. Loni v době koronakrize firma dokončila první prototyp a letos začíná s ostrými testy a pilotním komerčním provozem.

Zdroj: Energy Vault

Zdroj: Energy Vault

Skladování energie s využitím jeřábu a betonových kvádrů

Společnost Energy Vault svůj systém založila na využití zemské gravitace a kinetické energie pro dlouhodobou akumulaci energie z obnovitelných zdrojů energie. Díky příznivým nákladům na pořízení, vysoké účinnosti (cca 85%) a velké životností (přes 30 let) nabízí Energy Vault rekordně nízké ceny akumulované energie na úrovni cca 0,06 €/kWh.

Obří akumulátor Energy Vault má podobu 110 metrů vysokého jeřábu s šesti rameny, který v dobách levné energie staví z betonových kvádrů věž o výšce až 150 metrů. A když se energie nedostává, spouští zase závaží k zemi a vyrábí při tom proud.

Jádrem celé technologie je jeřáb, či přesněji několik automatizovaných jeřábů, které přemísťují betonové kvádry. V době nižší poptávky  jeřáby automaticky zvedají jednotlivé „kvádry“ a kladou je na sebe. Naopak, v době zvýšené poptávky dělají přesný opak , těžká závaží začnou pomalu klesat k zemi a roztáčet generátor ukryty v motoru jeřábů.

Celý systém betonových kvádrů má hmotnost 35 tun. Tímto způsobem lze do prototypu akumulátorů od Energy Vault uložit okolo 35 MWh energie

Začátek komerčního provozu

Energy Vault v červenci roku 2020 dokončil ve Švýcarsku první pilotní projekt akumulačního systému s kapacitou ve výši 20 -80 MWh v závislosti na počtu využitých prefabrikovaných betonových kvádrů. Do budoucna firma plánuje jako standard 35 MWh kapacitu svých zařízení.

Prototyp akumulačního systému se nyní testuje v provozu za účasti provozovatele švýcarské přenosové sítě. V letošním roce by mělo nové zařízení uvedeno do standardního komerčního provozu.

Cílem firmy je celý systém vyvinout tak, aby v budoucnosti se dále vylepšil s ohledem na dosažení vyššího parametru C (kratší doba reakce), zlepšení designu a jeho škálovatelnosti od úrovně 1 MWh výše a využití recyklovaných materiálů pro jeho výrobu. Systém je navržen pro poskytování akumulace energie v řádu 8-16 hodin, což je řádově mnohem více, než většina velkopacitních lithiových baterií.

Krátká doba realizace a očekávaná životnost „jeřábové baterie“ má být 30 let. Proto řešení startupu Energy Vault představuje zajímavou alternativu místo tradičních přečerpávacích vodních elektráren, které jsou dražší a doba jejich výstavba trvá několik let.

Princip fungování bateriového systému Energy Vault zachycuje níže uvedené video.