Video: Dotace pro soláry budou v rámci NZÚ dále rozšířeny od roku 2021, říká ministr Brabec

Zdroj: MŽP

Zdroj: MŽP

Více než 54 000 českých domácností již požádalo o dotace na úsporná opatření díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na počátku listopadu. „Tento program výrazně předčil naše očekávání,“ říká ministr Richard Brabec (MŽP) v projevu při otevření virtuálního veletrhu Smart Energy Forum.

Zajištění financí pro pokračování programu

Podle dostupných statistik se z programu NZÚ vyplatilo českým domácnostem více než 9 miliard korun v dotacích na podporu úsporných opatření. Celkové je podáno žádostí o více než 15 miliard z NZÚ.

„O program NZÚ je obrovský zájem. Chci všechny ujistit, že děláme maximum pro zajištění financování úsporných projektů,“ dodává Brabec. „Už připravujeme pokračování NZÚ od poloviny roku 2021“.

„Financování nástupce NZÚ bude zajištěno z nového evropského programu Fond Obnovy Evropy, ze kterého již máme zažádáno 10 miliard na pokračování NZÚ,“ doplňuje Brabec. „Proto předpokládám, že další zájemce o dotace v budoucnosti budeme schopni uspokojit“.

Další podpora střešních solárů a elektromobility

Od poloviny roku 2021 bude spuštěn nový navazující program pod názvem Nová zelená úsporám 2030. „Počítáme se zachováním podpory solárů na střechách. Zásadní změnou bude rozšíření programu o segment bytových domů,“ upřesňuje Brabec.

Dojde také k pokračování podpory pro akumulaci energie, která hrají stále větší roli v požadovaných projektech. „Zvažujeme vyšší podporu pro větší FVE v kombinaci s akumulací a s propojením o dobíjecí stanice pro elektromobily,“ informuje Brabec.

Další novinkou má být snížení využití povinného minimální využití elektřiny z FVE pro vlastní spotřebu v budoucnosti.

Celý projev ministra Brabce při příležitostí otevření virtuálního veletrhu Smart Energy Forum si můžete prohlédnout na tomto videu: