Video: CATL uvádí na trh revoluční baterie, které překonají Teslu

Největší světový výrobce baterií, čínská společnost CATL,  uvedla na trh novou  technologii baterií Qilin. Díky rekordní hustotě energie a dalším přednostem CATL překonává v mnoha ohledech bateriové články typu 4680, na které sází americká Tesla.

Zdroj: CATL

Unikátní technologie

V případě Qilinu se jedná o technologii spojenou s celým bateriovým blokem, tedy uspořádáním článků, systémem chlazení a podobně (tedy CTP, cell-to-pack). Jde tady velmi dobře vidět, jak se tato oblast rychle vyvíjí, a ještě v roce 2019 měly první bezmodulové baterie CATLu 55% využití prostoru pro články (zbývajících 45 % objemu byly záležitosti jako chlazení, řízení akumulátoru, samotný obal).

Jen o tři roky později se s CTP 3.0 Qilin dostává na 72% využití objemu. Překonává takto i akumulátor s články typu 4680, který hodlá v budoucnosti využívat Tesla. Ty měly přinést výrazně lepší uspořádání prostoru, přesto je prostorové využití pro články ve světle čísel Qilinu „jen“ 63%.

Se stejným chemickým systémem a stejnou velikostí baterie Qilin dokáže dodat o 13 % více energie než články typu 4680 od Tesly. Proto baterie Qilin dosáhne u elektromobilů zlepšení dojezdu, rychlejšího nabíjení, zvýšení bezpečnosti, delší životnosti, vyšší účinnosti a lepšího výkonu při nízkých teplotách.

S rekordní účinností využití objemu 72 % a hustotou energie až 255 Wh/kg dosahuje dosud nejvyšší úrovně integrace na světě a je bez problému schopna nabídnout dojezd více než 1000 km.

Integrace funkcí

V baterii Qilin se nachází vnitřní příčný nosník, deska pro chlazení kapalinou a tepelná podložka. Tyto části jsou pak integrovány do multifunkční pružné mezivrstvy.

V mezivrstvě jsou také zabudovány mikronové můstky, které se flexibilně přizpůsobují změnám uvnitř článku, což zvyšuje spolehlivost baterie po celou dobu jejího životního cyklu. Integrovaná energetická jednotka, která se skládá z článku a multifunkční elastické mezivrstvy, vytváří stabilnější nosnou konstrukci kolmou ke směru jízdy, čímž zvyšuje odolnost akumulátoru proti nárazům a vibracím.

Inovativní konstrukce chlazení

Díky umístění funkčních částí s kapalinovým chlazením mezi sousední články zvětšuje průkopnická technologie chlazení článků s velkým povrchem čtyřikrát plochu pro přenos tepla. Tímto zkracuje dobu tepelné kontroly na polovinu a podporuje horký start za 5 minut a rychlé nabíjení na 80% kapacity za 10 minut.

Nová technologie baterie Qilin umožňuje také rychlé ochlazení článků v extrémních podmínkách a účinně zabraňuje abnormálnímu vedení tepla mezi články. Navíc tato technologie dosáhla tepelné stability a bezpečnosti pro všechny chemické systémy, takže je kompatibilní s materiály s vyšší energetickou hustotou.

Výroba začne za rok

Společnost CATL plánuje zahájit sériovou výrobu baterii Qilin od příštího roku. Mezi hlavní odběratele CATL patří přední společnosti z oblasti automobilů jako je Tesla, BMW nebo Volkswagen.

Předností nové baterie Qilin shrnuje níže uvedené video.