Video: Američtí vědci vyvinuli supertenké solární články, které lze upevnit na jakýkoli povrch

Vědci z americké prestižní univerzity Massachusetts Institute of Technology (MIT) vyvinuli velmi tenké solární články, které se dají se aplikovat na různé ohebné materiály. Velkou výhodou by měla být velmi nízká hmotnost a cena za watt.

Zdroj: MIT

Flexibilní aplikace

Nová generace solárních článků je tenčí než lidský vlas. Protože jsou tyto solární články velmi tenké a lehké, mohou poskytovat energii na cestách jako nositelná napájecí tkanina nebo mohou být rychle nasazeny na vzdálených místech v případě nouze.

Podle vědců nová technologie článků nabídne 18krát více energie na kilogram proti běžným solárním panelům. Využívá se zde něco, co nazývají tisknutelný elektronický inkoust a jsou schopni aplikovat součásti nutné pro správnou funkci článku na substrát s tloušťkou pouhých 3 µm. Samotný modul pak přidává dalších 15 µm.

Díky své konstrukci použití tiskových procesů lze tuto technologii v budoucnu rozšířit snado na velkoplošnou výrobu. Ať už se jedná o plachty na lodi, které zajišťují energii na moři, nebo jsou nalepeny na stany, tuto lehkou solární inovaci lze zabudovat do prostředí s minimálními nároky na instalaci.

Dokonalý podkladový materiál

Další výhodou nových článků je nosný podklad, na který jsou panely natištěny. Jde o kompozitní tkaninu zvanou Dyneema, která váží pouhých 13 g/m2. Přidáním jen několik mikronů silné vrstvy lepidla se solární moduly přilepí na pláty této tkaniny. Vznikne tak ultralehký a zároveň mechanicky odolný solární panel.

Váha takových panelů je oproti tradičním fotovoltaickým instalacím zanedbatelná. Střešní solární elektrárna o výkonu 8 kW by vážila pouhých 20 kg!

Nová technologie je popsána na níže uvedeném videu: