Vídeň zavádí povinnost fotovoltaiky na budovy a hodlá navýšit solární cíl na 800 MWp
Ambiciózní solární cíl
Radnice však chce do konce dekády dosáhnout na 800 MWp, tedy asi čtvrtinu spotřeby obyvatel. Dvoumilionová metropole proto musí tempo výstavby v dalších letech ještě výrazně navýšit a připravila k tomu desítky milionů euro na nízkoprahové dotační programy.
Vídeň chce do roku 2040 dosáhnout uhlíkové neutrality a v uplynulých letech si proto stanovila konkrétní kroky a cíle, kterých chce na cestě dosahovat. Jedním z klíčových pilířů vídeňské strategie je masový rozvoj solární energie. Podobně jako v předchozím roce chtěla Vídeň letos zprovoznit elektrárny o výkonu alespoň 50 MWp. Zatímco vloni se cíle podařilo dosáhnout v zimě, letošní metu město překonalo už před pololetím.
Na území Vídně se nyní nachází na 10 000 fotovoltaických zařízení, která mohou dodávat elektřinu pro více než 57 500 domácností. Od ledna se podařilo připojit přes 1 500 zařízení. Většinu z nich zprovoznily soukromé osoby, nezanedbatelnou roli však hraje i samo město. Na městských plochách zatím letos samospráva zprovoznila takřka 2,5 MWp výkonu, dalších 8 MWp chce přidat v dalších měsících.
Od roku 2021 do konce roku 2023 se výroba elektřiny ze sluneční energie ve Vídni více než ztrojnásobila. „Jsme na velmi dobré cestě,“ těšil se z aktuálního vývoje městský radní pro klima Jürgen Czernohorszky.
Cíle rakouské metropole jsou nicméně mnohem ambicióznější. Pro příští rok si radnice stanovila metu 250 MWp, poté ale laťka začne rychle stoupat. V roce 2026 na 360, o rok později na 470, až k cílové hranici 800 megawattů špičkového výkonu pro rok 2030.
Povinnost instalovat fotovoltaické panely
„Do roku 2030 máme ještě spoustu dalších plánů. Do té doby by měla solární energie pokrýt přibližně čtvrtinu spotřeby vídeňského obyvatelstva,“ doplnil radní Czernohorszky.
Jedním z kroků na cestě je i nedávno zavedená povinnost instalovat fotovoltaické panely i na novostavby bytových domů, případně kapacitu zajistit na náhradních plochách. Vídeňská radnice si je přesto dobře vědoma, že cíle může dosáhnout jen ve spolupráci s místními podniky a obyvateli.
„Nejdůležitější ze všeho je získat na naši stranu obyvatele Vídně neustálým zjednodušováním procesů a odstraňováním překážek,“ připomněla místostarostka Kathrin Gaál.
Vídeň proto spustila takzvanou solární ofenzivu. Magistrát nabízí konkrétní poradenství na míru, ale také širokou informační a nízkoprahovou dotační podporu. Od začátku letošního roku například přináší dotační balíček pro fotovoltaické systémy s výkonem do 1 000 kilowatt-peak, program pro vícepodlažní obytné domy nebo pro rozšíření stávající fotovoltaiky. Z radniční kasy nyní na fotovoltaiku putuje 15 milionů euro ročně.